Dünya'da psikoloji eğitimi

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da psikoloji eğitimi ilgi gören, tercih edilen bir alan olma özelliğini yıllardır sürdürmektedir (bkz. klinik psikoloji yüksek lisans programları hakkındaki yazımız).

İnsan davranışlarını, zihnini yani kısaca insanı doğrudan ele alan bu bölüme insanlığın her çağında ve her yerinde ihtiyaç duyulması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle dünya çapında bu kadar rağbet gören psikoloji bölümü için birçok üniversite öğrencilerine çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Psikoloji eğitimi veren başlıca ülkeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

Hollanda’da Psikoloji Eğitimi

Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışına sahip olan Hollanda, öğrencilerine diğer İngilizce eğitim veren ülkelere göre daha ekonomik bir hayat ve yüksek kalitede bir eğitim şansı sunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için birçok imkan ve kolaylık sağlayan Hollanda öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hollanda’da psikoloji lisans eğitiminin süresi 3 yılken yüksek lisans eğitiminin süresi ise 1-2 yıl arasında değişmektedir. Amsterdam Vrije Üniversitesi ve Webster Üniversitesi Hollanda’da psikoloji eğitimi veren başlıca ülkeler arasında yer almaktadır.  

İngiltere’de Psikoloji Eğitimi

Öğrenciler için diğer ülkelere kıyasla hayatın daha maliyetli olduğu bir ülke olan İngiltere’de psikoloji eğitimini çok iyi veren birçok üniversite bulunmaktadır.

İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi 3 sene sürmekte olup yüksek lisanla lisans eğitimini 4 senede birleştiren programlar da bulunmaktadır.

Cambridge ve Oxford Üniversiteleri bu ülkedeki başlıca üniversitelerden olup bu üniversitelerin psikoloji yüksek lisans programları öğrencilerine oldukça çeşitli alan fırsatı sunmaktadır.

Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin klinik psikoloji, toplum psikolojisi, gelişim psikolojisi, örgütsel psikoloji, sosyal psikoloji, psikoloji ve danışmanlık gibi birçok alanda yüksek lisans eğitimini alma fırsatı bulunmaktadır.

Dünya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da köklü birçok üniversite bulunmakla birlikte bu üniversiteler öğrencilerine düşük maliyet ve birçok burs imkanı sunmaktadır.

Padova Üniversitesi İtalya’da İngilizce eğitim veren tek üniversite olmakla birlikte öğrencileri SAT sınavıyla veya mülakatla seçmektedirler.

İtalya’da da psikoloji lisans eğitiminin süresi 3 sene olup yüksek lisans eğitiminin süresi 2 yıldır.

Teorik eğitiminin yanı sıra uygulamaya da oldukça önem verilmekle birlikte öğrencilere yüksek lisans eğitimi fırsatı sunan birçok üniversite bulunmaktadır.

Macaristan’da Psikoloji Eğitimi

Yaşamın daha az maliyetli ve eğitimin de kaliteli olduğu Macaristan’da da psikoloji lisans eğitiminin süresi 3 sene olup tamamen İngilizce eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır.

Pecs Üniversitesi, Eötvös Lorand Üniversitesi bu üniversitelerden bazılarıdır.

Polonya’da Psikoloji Eğitimi

Polonya, öğrencilere sunduğu düşük yaşam maliyeti ve kaliteli eğitimiyle son zamanlarda diğer ülkelerden öğrencilerin tercih ettiği gözde ülkelerden biri haline gelmiştir.

İngilizce eğitim veren bir üniversitenin bulunmadığı ülkede Lehçe psikoloji lisans eğitiminin süresi 3 senedir.  Polonya, 2 yıl süren tezli yüksek lisans eğitiminin sonunda sahip olunan mavi diploma ile mezunlarına Avrupa’nın birçok yerinde çalışma fırsatı sunmaktadır.

Fransa’da Psikoloji Eğitimi

Fransa’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmekte olup bu eğitim süresince klinik psikoloji, psikanaliz, biyoloji, farmakoloji, istatistik, sosyal psikoloji, insan ve hayvan psikolojisi, gelişim psikolojisi, etoloji gibi çok çeşitli dersler alınmaktadır.

3 yıllık lisans eğitiminin ardından öğrenciler kendilerine uygun gördükleri bir alanda yüksek lisanslarına devam edebilmektedirler.

Yurt Dışında Psikoloji Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

  • Alınan İngilizce eğitimle beraber İngilizce hakimiyeti artacaktır. Akademik ve bilimsel gelişmeleri ana dilinden kolaylıkla takip etme fırsatı yakalanacaktır.
  • Mezun olduktan sonra alınan mavi diploma sayesinde kariyer alanı genişleyecektir.
  • İş imkanlarının daha iyi olduğu ülkelerde prestij, saygınlık artacak ve yüksek maaşlarla rahat bir yaşam imkanı doğacaktır.
  • Mezun olduktan sonra akademik kariyerden devam etmek tercih edilebilir, araştırmacı veya eğitmen olarak mesleğe devam edilebilmektedir.
  • Çok çeşitli kültürlerden insanlarla çalışma ve yaşama fırsatı elde edilecek psikoloji ve kültürün ilişkisi doğrudan gözlemlenebilme fırsatı yakalanacaktır.

                                                                                                                                                        Eda Akdemir

Kaynaklar: Times Higher Education