en iyi psikolog

En iyi psikolog desteği, terapi sırasında yetkin ve deneyimli bir psikoloğun sorunlarınıza yönelik sağladığı sistematik psikolojik analiz ve destektir. Peki, bu ne demek?

Önemli olan ilk şey danışanla kurulan ilişkidir. Terapi sürecinde oldukça etkili ve terapi sürecini yönlendirebilir bir ilişkiden bahsediliyor burada.

“Terapötik” diye tabir edilen bu ilişkinin önemi danışan ile psikolog arasındaki güvene dayalı olmasıdır. Bu sayede kendinizi rahatlıkla açabilir ve her ne konuşulursa konuşsun aradaki güven bağını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

İyi bir psikolog desteğinin ilk halkası burada atılmaktadır. Psikoloğunuzun sözel olmayan mesajlarınızı anladığını ve yanında güvende olduğunuzu hissedersiniz. Bunu sözel olarak dile getirmese bile “seni dinliyor ve seni önemsiyorum” mesajını rahatlıkla görebilirsiniz.

Hedeflerinizi, isteklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve sınırlarınızı iyi psikologlar görebilirler. Bunlara saygılıdırlar.

En İyi Psikolog Sizi Doğru Yola Götürmez, Size O Yolda Işık Tutar

Hiçbir iyi psikolog sizi gitmek istediğiniz yola elinizi tutarak götürmeyecektir. Probleminizi sihirli bir değnekle bir anda çözemez. Ancak bundan daha iyisini yapar size. Kendi farkındalığınızı arttırmak ve ileride oluşabilecek problemlerde bir daha psikolog desteğine ihtiyacınız olmaması için içinizde zaten var olan gücü ve ışığı görmenizi sağlar.

İyi psikologlar getirmiş olduğunuz problemi bir anda çözmeye yönelik atılımlarda bulunmazlar, öncelikle sizinle kurmuş oldukları ilişkinin niteliği önemlidir onlar için. Sizin istediğiniz yolu gidebileceğinize ilişkin inançları tamdır. O ışık zaten içinizdedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu olmalıdır; psikoloğa geldikten sonra çok kısa bir süre içerisinde yaşadığınız probleme ilişkin hızlı bir değişim beklemek mantıklı değildir. Çünkü hiçbir danışma merkezi size sihir yapamayacaktır. Kendinize ve hayatınıza dönük değişimler bir anda değil fakat yavaş ve köklü değişiklikler oluşturacak şekilde ilerler. Bazı seanslar zorlanabilir, bazı seanslardan ise çok mutlu bir şekilde ayrılabilirsiniz. Hem danışan hem de danışman için sabır gerektiren bir süreçtir. İyi psikoloğun aynı zamanda gerçekçi olması beklenir. Size arzularınız ve ihtiyaçlarınız dahilinde uygun bir rehberlik görevi sunarken bir taraftan da makul çerçeveler çizer.

Sonrasında ise kendinizdeki değişimlerin farkına vardığınızda içinizdeki potansiyeli göreceksiniz.

Terapi sürecinizden keyif alın…

İyi Psikolog Desteği Neden Önemli?

İnsanların kişiliklerini kırılgan bir vazoya benzetebiliriz. Yaşadığımız çevredeki sorunlar,  arkadaşlıklarımızla, ailemizle veya partnerimizle yaşanabilecek her problemi ise bu vazoyu incitebilecek darbeler olarak düşünelim. Bu anlamda, travmatik bir olay ile bireyin kişiliği paramparça olabilir. İyi psikolog, bu süreçte tüm bu parçaları toplayan ve hızlıca bireyi tekrardan oluşturan bir niteliğe sahiptir.

“İyi” Psikologda Hangi Özellikler Aranmalıdır?

en iyi psikolog

Her bireyin mental yapısı farklıdır. Bu bağlamda, yaşadığı olumsuzluklardan farklı derecelerde etkilenirler. Psikologlarda her bireye onun sahip olduğu kültürel ve sosyal çerçeve içinde ve zihni şemasında yaklaşmalıdır. Anlaşılmak, bireye güvende hissettirecektir bu yüzden anlattığınız her bir durum karşısında psikoloğun yapacağı açıklamalar sizi yansıtacak bir ayna niteliğinde olmalıdır. Dolayısıyla iyi psikolog, “ben”liği oluşturan her bir yapıtaşını tanımladıktan sonra her bir bireye farklı terapiler uygular.

İyi bir psikologda aranması gereken özellikleri genel bir tanım içerisinde değerlendirelim.

Danışanlar başkalarına hatta belki de kendilerine dahi itiraf edemedikleri durumları psikologlarına anlatır ve çözümlemeye çalışır. Bu sebeple iyi psikolog, gizlilik ilkesine her zaman sadık kalarak danışanlarının özel alanını korumalıdır.

Bazı davranışlar ve durumlar bireyin bir parçası olan kültür ve buna bağlı olarak sahip olduğu çevreden öğrenilmiş olabilir. Danışanların zihninde bu yüzden anlaşılamama veya yargılanma korkusu olabilir. Fakat iyi bir psikolog kültür veya sosyal sınıflar farketmeksizin rahat iletişim kurabilmeli ve hoşgörülü olmalıdır. Danışanına yargılayıcı gözlerle bakmamalı ve her zaman iletişim kurabilme rahatlığı vermelidir.

Bireyler bir savunma mekanizması olarak içine kapanabilir ya da ona zarar verecek durumları bilinç düzeyine çıkarmaktan korkabilir. Bu noktada yaşadığınız olayları veya içinde bulunduğunuz durumu anlatmak, sözcüklerinin ağzınızdan çıktığını hissetmek çok zorlayıcı olabilir. Duygu durumu açısından güçlü ve dengeli olmalı, danışanına destek verici nitelikte olmalıdır.

Danışanın rolü ise değerlendirilmesi gereken bir diğer faktördür. Kendinizi geliştirmek veya bulunduğunuz duygu durumundan kurtulmak sanıldığından daha da zor olabilir. Psikologlar  uygun terapi yöntemleri ve testleri uygulandıktan ve analizleri yapıldıktan sonra hayatına yön vermek ve bu terapileri özümsemek de danışanların rolüdür.

“İyi” bir psikologdan ne beklediğiniz de önemli bir husustur.   

Farklı amaçlar edinmek ve bu amaçlar doğrultusunda çabalamak bireyleri hayata bağlayan çok önemli bir detaydır. Fakat birey eğer kendini bu yolda güçsüz, stresli veya kaygılı hissediyorsa, bu amaca ulaşmak çok da kolay olmayacaktır. İyi psikolog size hayatınızda elde etmek istediğiniz hedefler için gerekli olan tüm özgüveni ve motivasyonu, önünüzdeki engelleri aşmanıza yardımcı olarak verir ve adım atmanız için sizleri cesaretlendirir.

Travmalar çocukluk dönemlerinde de bireyin benliği yakalayabilir. Çocuklukta çok da önemsenmeyen bir detay, daha sonrasında bireyin gelişimini çok yoğun bir şekilde etkileyebilir. Bu açıdan bakıldığında danışan, psikoloğundan bu yara izlerini tedavi etmesini bekler. İyi psikolog kişinin çocukluğunda yaşadığı problemleri çözümler ve buna uygun terapi yöntemleriyle daha sağlıklı bir benlik oluşturmayı amaçlar.

Aynı zamanda alanında uzmanlık da iyi psikologda aranan en önemli özelliklerdendir. Psikoloji çok yönlü bir alandır. Çocuk, ergen, yetişkin gibi bireyin her dönemine uygun uzmanlık alanları olduğu gibi çift, aile, çocuk gibi sosyal hayata yönelik de farklı uzmanlık alanları vardır. Merkezimiz bu anlamda alanında üst düzey tecrübelere sahip psikologlara ev sahipliği yapmaktadır. Yaşadığınız problemlerle ilgili alanında özgün ve size tamamen çözüm odaklı yaklaşacak, sorunlarınızı sizinle beraber çözecek uzmanlarımızı tanıma fırsatını edinebilirsiniz.                                                                                                   

En İyi Psikolog Size ve Tercihlerinize Karşı Esnektir

Psikologların her birinin benimsemiş oldukları ekole göre terapi sürecini yönetme yaklaşımları farklı olacaktır. Her danışan farklıdır ve danışanın kültürel yapısı, kişiliği, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda terapistin esnek davranması doğru olacaktır. En iyi psikolog sizin ihtiyacınızı doğru analiz edebilir ve sizinle birlikte koymuş olduğu hedeflere uygun terapi sürecini yönlendirebilir.

Kendinizi iyi hissedin…

Kendinizi iyi hissediyor olmanız doğru yerde olduğunuzun bir işareti olacaktır. Bu işaretleri iyi gözlemleyin. Sizde bırakmış olduğu kırıntıları gözlemleyin. Seansların ardından kendinizde farklı olarak ne gördünüz? Ne hissettiniz?

Eğer kendinize ilişkin farkındalığınız artıyorsa kendinize en büyük yatırımı yapıyorsunuz demektir. Kendinizi rahat hissedebilmeniz için en iyi psikolog sizinle bir işbirliği içerisine girecektir. Sizin sınırlarınızı fark edecek,  yerinde ve doğru müdahalelerde bulunacaktır. Kendinizdeki değişimleri fark ettiğinizde daha da motive olursunuz.

En İyi Psikolog Desteği İçin Doğru Yerdesiniz…

Dünya Danışmanlık Merkezi’nde alanında yetkin yaklaşık 20 uzmanımız bulunmaktadır. Huzurlu, sıcak ve güvenli bir ortamda işinin ehli uzmanlarımızla birlikte “yeni bir size” adım atabilirsiniz. En iyi psikolog desteğiyle birlikte ihtiyaçlarınızı çok rahatlıkla fark edebilir ve bunlar için adım atmaya istekli olabilirsiniz. Sizi tanımaya isteklidirler. Sizin için orada olduğunu hissedersiniz. Çocuk, ergen, yetişkin, aile, çift ve psikiyatr alanlarında hizmet veren Dünya Danışmanlık Merkezi sizin için doğru adres olacaktır. Uzmanlarımız sizin problem alanınıza ilişkin yönlendirmeler yapabilmektedirler.

Dünya Danışmanlık Merkezi’nin instagram sayfasını inceleyebilir ve uzman kadromuza bakabilirsiniz.