Yaşam koçluğu

Yaşam koçluğu, kendinizi düşlediğiniz ile bulunduğunuz konum arasındaki boşluğu analiz edip kendi potansiyeliniz dahilinde bu boşluğu en aza indirmeye çalışan uzmanlardan oluşur.

Metropolitan şehir hayatında yerine getirilmesi gereken sorumluluklar ve alınması gereken kararların artması dolayısıyla bireyler hayatlarını nasıl yöneteceği konusunda zorluk yaşayabilirler.

Yaşam koçluğunda uzmanlar, tam da bu anlamda hayatınızın akışına yön verecek ve günlerinizi nasıl daha verimli geçireceğiniz konusunda sizlere danışmanlık edecektir.

Yaşam koçluğu, en yüksek potansiyelinize ulaşırken aldığınız eğitim ve bilgilenme yolculuğudur. Hayatın her alanına ve sahip olduğunuz işlere koşmaya çalıştığınızdan enerjiniz düşebilir ve buna bağlı olarak potansiyeliniz de etkilenebilir. Bu bağlamda yaşam koçluğu dahilinde uzmanlar sizleri hangi alanda yoğunlaşmanız gerektiği hakkında bilgilendirecek ve geleceğe yönelik planlarınızı daha sağlıklı bir konuma taşımanıza rehberlik edecektir.

Hangi Amaçlar Dahilinde Yaşam Koçundan Yardım Alınmalı?

Yaşam koçluğu ile değerlerinizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak hayatınızı daha organize bir düzene koyabileceğiniz bir plan oluşturabilirsiniz. Yaşam koçlarından yardım alınabilecek bazı alanları kısaca inceleyebiliriz.

Zaman Yönetimi

Bireylerin en çok kaygılandığı konulardan birisi de gelecektir. Çünkü gelecek beraberinde belirsiz bir süreci de getirmektedir. Yaşam koçları bu bağlamda öngörülü stratejilerle gelecekte de verimli bir zaman için  planlar hazırlamaktadır.

Yaşam koçluğu sadece yoğun ve koşturmacalı bir hayat için gerekli değildir. Sakin bir hayat evresi içinde tercih edilebilecek bir adrestir. Çünkü bu sakin hayatın ve bol vaktin belirli bir kalitede ve düzende olması da kişi için kritik önemdedir. Aynı zamanda hayatı boyunca birçok sorumluluğa sahip olan bireyler bu dönemde kendilerini boşlukta hissedebilir ve yaşam amaçlarını kaybedebilirler. Bu anlamda yaşam koçları sizlere hayatın amacını tekrar bulmanıza danışmanlık edeceklerdir.

İş hayatının çeşitli zorluklarını aşabilmek ve bunu zaman kısıtlaması içerisinde yapabilmek başarının anahtarıdır. Yaşam koçluğu ise bireylerin bu anahtarı çevirmesi için eksik kalan kuvveti onlara aşılayan ve güçlenmelerini sağlayan bir destektir.

Sosyal İlişkiler

İş hayatının kesinliği, ciddiyeti ve mantıksallığı bireyleri kendi içine çekip onların davranışlarını evriltebilir. İşte bu koşulda kişinin evrilmesi, aile ve romantik ilişkiler gibi kişinin duygularıyla yöneteceği ilişkileri olumsuz yönde etkiler. Bu süreçte bireyin daha etkili bir iletişim kurabilmesi için ailesi, arkadaşları ve partneriyle daha çok vakit geçirmesi gerekmektedir. İş yoğunluğu arasında kendine ve çevresindekilere vakit bulmak için yaşam koçları bireylere yardımcı olurlar.

Hayatın getirdiği sorumluluklar ve endişeler karşısında kişi azimli ve başarılı olabilir. Fakat bu kaygılı süreç bireyin duygudurumunu zamanla çökertebilir. Bu riskli durumda ise yaşam koçları gibi alanında profesyonel kişilerden destek alarak hayatınızı planlamak, bu sürecin daha zararsız atlatılmasında önemli rol oynar.

Yaşam Koçluğuna Başvurmak Neden Önemlidir?

Küçük detaylar hayatlarınızda çok büyük değişikliklere ve yeniliklere kapı açabilir. Örnek olarak, işinizde çalıştığınız pozisyon sizi yoğun strese maruz bırakabilir veya mutsuz edebilir. Buna bağlı olarak aile ve romantik ilişkilerinizde normalde olduğundan daha gergin olabilirsiniz. Yaşam koçları sizin hayatınıza farkındalık kazandırarak küçük ve mantıklı değişiklikler için sizleri motive eder. Bu anlamda farklı bir pozisyonda çalışmak ya da sizleri mutlu edecek yeni bir iş aramak hayatınızın yönünü değiştirebilecek nitelikte olabilir.

Bununla beraber hayatınızda bir amaç ve tutku bulmak sağlıklı bir zihin için oldukça önemlidir. Çalışmak, ailenizle ya da partnerinizle ilgilenmek ya da işiniz için bir sunuma hazırlanmak bir amaç ya da tutku değil sorumluluklarınızdır.

Hangi alanda kendinizi geliştirmek isterdiniz ya da ne yapıyor olmak sizlere keyif ve enerji verecektir? Bu sorular bireysel farklılıklar içermektedir. Bir spor yapıyor olmak, insanlara yardım etmek, bir müzik aleti ile uğraşmak ve çok daha farklı aktiviteler olabilir. Yaşam koçluğunda uzmanlar ile bu keşfe birlikte çıkabilirsiniz. Sorumluluklarınızın yanında sizleri mutlu edecek bir amaç ile hayatınızın tüm alanlarını daha verimli hale getirebilirsiniz.

Zihninizde birtakım sorgulamalar yapmak ve kendinizi analiz etmekte sizleri günlük hayatınızda etkileyecektir. Bazen şehir hayatında yer alan çevresel faktörler ile zihnimiz her zamankinden daha yorgun olabilir. Bu zamanlarda kendinizi işlerinize ya da ilişkilerinize veremebilirsiniz. Bu sizin o işi yapamadığınızı ya da iletişim becerilerinizin kötü olduğunu göstermese de bilinçdışı bir şekilde kendinize yükleniyor olabilirsiniz. Bu anlamda yaşam koçları sizlere hayatınızın akışında biraz ara verip nefes almanız ve kendinizi sevmeniz için rehberlik edeceklerdir. Yorulmaya ya da hata yapmaya izin vermek hem kendinize olan bakış açınızı geliştirecek hem de özgüveninizi arttıracaktır. Buna bağlı olarak çok daha verimli günler geçirebilirsiniz.

Yaşam Koçları Nasıl Çalışmaktadır?

Yaşam koçları ile yetişkin psikoloğu, psikiyatr ya da pedagog gibi uzmanların ayrımını yapmak önemlidir. Yaşam koçları, danışanlarının hayatlarına doğru bir bakış açısı geliştirirler ve analiz ederler. Bu doğru analizler ile sizleri doğru karar almaya yönlendireceklerdir. Yaşam koçları herhangi bir terapi yapmazlar ve ilaç verme yetkileri yoktur. Fakat doğru sorular ile sizlere farkındalık oluşturmayı amaçlarlar. Davranış ve tutumlarınız ile ulaşmak istediğiniz hedefin paralel olup olmadığını bu farkındalık ile sizlere kazandıracaktır.

Öncelikle yaşam koçluğu sözleşmesi ile özel hayat gizliliği sağlanır ve etik ihlallerin yapılmaması için özen gösterilir. Yaşam koçları, danışanın şeffaf olabilmesini sağlayabilmek için gerekli olan güven ilişkisini, kültür, inanç, değer yargılaması yapmayarak kazanmaktadırlar. Uzman koçluk becerileri ile danışanın kendi potansiyelinin farkında olmasını, hayatındaki stres faktörlerine daha sağlıklı yaklaşmasını ve yaptığı işlerde verimli olmasını farklı stratejik yöntemler ile oluşturmaktadırlar. Danışanı ile geçireceği süreç içerisinde değişimlere ve yeniliklere oldukça motive edici yaklaşırlar. Aynı zamanda danışanın hayat krokisini çizerek hangi alanlarda daha farklı hareket etmesi gerektiğini seansları süresince vurgular.

Yaşam Koçluğu için Neden DDM?

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Pendik ve Kadıköy ve Nişantaşı’nda bulunan şubeleri ile iş, aile, kariyer planlaması gibi hayatın birçok alanına dayanan konuları yaşam koçları ile birlikte analiz etmekte ve farklı bakış açılarını danışanlara kazandırmaktadır.

Merkezimizde yer alan uzmanlar sayesinde danışanlar, seanslar süresince hayatlarına farklı pencerelerden bakmayı öğrenir ve bir sorun halinde etkin çözüm becerileri kazanırlar.

Online veya yüz yüze görüşmeler hakkında detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Koçluk artık prensipleri daha sistemli hale getirilen bir profesyone uğraş.

Martin, C. (2001). The life coaching handbook: Everything you need to be an effective life coach. Crown House Publishing.

Ünal, A. G. S. (2017). Yeni Bir Meslek Olarak Yaşam Koçluğu ve Yaşam Koçluğunun Topluma Sunumu.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz