Psikolog Ücretleri

Psikolog ücretleri, ruh sağlığı alanında uzman olarak hizmet sunan psikoloğa, psikolojik terapi desteği için ödenen hizmet bedelidir.

Fiyat bilgisi almak ve ücretsiz ön görüşme için 02163905008.

Ücret konusu toplumca hassas algılanabilir ve mesleki yolcuğuna yeni başlamış bir psikolog bunu detaylandırmaktan kaçınabilir. Bununla birlikte, psikolog ücretleri danışan-psikolog ilişkisini (terapötik ilişki) şeffaf bir şekilde yönetmek ve sınırlarını belirlemek için önemli bir etkendir.

Psikologlar, kısa veya uzun süreli terapötik ilişkide ortalama 45-60 dakikalarını danışanlara en iyi çözümü üretebilmek için ayırır. Danışanın sunduğu tüm girdileri her türlü ön yargıdan uzak yargıdan uzak bir şekilde tahlil etmeye çalışırlar.

Her hizmet alanında olduğu gibi, ruh sağlığı alanında da danışanın destek gereksinimine, uzmanım deneyimine, uzmanlık düzeyine ve hizmet sunulan bölgeye bağlı belirlenen bir hizmet bedeli oluşur. Psikolog ücretlerinde en büyük unsur bir klinik psikoloğun 4 yıllık lisans eğitimine ek, 2 yıl yüksek lisans eğitimi, terapi, test eğitimleri ve süpervizyon süreçlerine maddi, manevi ve zamansal bir yatırım yapmasıdır.

Psikologlar danışanlarla ele aldıkları konu ve sorunları, anonim süpervizyon çalışmaları eşliğinde çalışır ve tahlil eder. Merak edilen psikolog ücretleri tüm bu süreçlerin bir sonucu olarak belirlenir.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Psikolog Seans Ücretleri ve Değişkenlik Göstermesindeki Faktörler

Psikolog ücretleri, diğer meslek dallarında olduğu gibi uzmanlık alanları, tamamlanan eğitimler, hizmet sunulan semt ve şehir gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Yine yüz yüze ve online psikolog desteği şeklindeki ayrım da özellikle sanal destekle sınırlı platformlarda ücret farklılığına neden olabilir.

Psikolog ücretleri, alanda destek almak istediğiniz konuda yetkin uzman (çocuk psikoloğu ve yetişkin psikoloğu) sayısı ve terapi çeşidine (oyun terapisi, şema terapi, EMDR) göre de belirlenebilir. Bazı psikologlar sadece sabit bir ücret paylaşırken, bazıları da danışanın bütçesine göre ücret kısmında esnek davranabilir.

Henüz yeteri yetkinliğe ulaşmamış bir uzmanın, ekonomik kaynak yaratma kaygısıyla sunabileceği seans ücreti düşük kalabilir. Kendisini alanında kanıtlamış ve birçok kişinin referans olduğu başka bir psikolog ise ortalamanın üstünde bir psikolog ücreti talep edebilir.

Ancak, düşük seans ücreti talep eden psikoloğun kötü, yüksek seans ücreti talep eden psikoloğun iyi psikolog olduğu kanısı yanlıştır.

Ücretlerin Ödenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Psikolog; seans ücretleri ve ödeme koşullarına ilişkin açıklamayı, etik kuralları göz ardı etmeden, sınırlar dahilinde ve olabildiğince erken yapmalıdır. Bütçesine göre planlanan seans ücretleri ve ödeme koşullarına, danışanın uyması beklenir. Danışanın ödeme yapmaması durumunda psikoloğun seansa devam etme yükümlülüğü yoktur. Bu ve benzeri durumlar terapötik ilişki açısından sağlıksız olmakla birlikte, danışanın maddi durum dışında tıkanıklık yaşadığı durumlar hakkında da bilgi verebilir.

Psikolog Seans Ücretleri İçin Aralık Nedir?

Seans ücreti, danışan açısından endişe kaynağı olabilir. Bu durumda ücretsiz psikolog destek gibi hizmet seçeneklerini irdelenmesi tavsiye edilir. Ülkemizde önyargılardan uzaklaştıkça daha çok önemsediğimiz ruh sağlığı hizmeti, bazı durumlarda beden sağlığından bile önemli olup konuya sadece konuşma veya dinleme karşılığı ödenen ücret olarak bakılmaması elzemdir.

Beden sağlığı bozulan birey her türlü ihmal eğilimine rağmen en nihayetinde hastane masrafları ve daha zor bir iyileşmeye süreci ile karşılaşıyorsa, ruh sağlığı için de benzerini düşünmek mümkündür. Yine unutmamak gerekir ki, çoğu bedensel hastalığın altında bir psikolojik sorun yatabilir.

Psikolog seans ücreti, çok ciddi bir endişe kaynağı olsa da insanların ücretsiz veya düşük maliyetli terapiye erişmeleri, özellikle de büyük metropollerde veya metropole yakın yerlerde yaşıyorlarsa, çoğu zaman mümkündür.

Örneğin, İstanbul’da, 45-60 dakika süren seanslarda, psikolog ücretleri ortalama 200-600 TL’dir. Meslekte yeni deneyim kazanmaya başlayan, süpervizyon eşliğinde çalışan psikologlar daha uygun ücretlerle de çalışabiliyorlar.

Psikolojik olarak kendinizi sağlıklı hissetmiyorsanız, bir sorun olduğunu düşünüyor ya da üstesinden gelemiyorum dediğiniz herhangi bir sebep için yardım almak istiyorsanız geç kalmayın. Psikolojik kaynaklı bir sorunun çözümlenmesinde ne kadar geç kalınırsa, seans süresi o kadar uzun olabiliyor.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi olarak ücreti değil, danışanlarımızın psikolojik destek odaklı bakmasını öncelik olarak görüyoruz. Seans ücretleri konusunda aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Melisa İrem Çiçek

Terapi ücretlerine ilişkin İngilizce kaynak

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.