UnvanıDil ve Konuşma Terapisti
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen, Yetişkin

Eğitimler ve Sertifikalar

ETEÇOM (Etkileşim Temelli Erken Çocuklukta Müdahale Programı ) Kullanım Sertifikası, Prof. Dr. İbrahim H. DİKEN 

GOBDÖ-2-TV (Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2-Türkçe Versiyonu) Kullanım Sertifikası, Prof. Dr. İbrahim H. DİKEN 

IVO – ODS (Otizm Spektrum Bozukluğu Kapsamlı Değerlendirme Seti ) Kullanım Sertifikası, Prof. Dr. İbrahim H. DİKEN, Yrd. Doç. Dr. Veysel AKSOY, Dr. Onur ÖZDEMİR

Türkçe Erken Dil gelişimi Testi (TEDİL) Uygulayıcısı Sertifikası Eğitimi, Selçuk GÜVEN

DIR Floortime 101 Başlangıç Kursu, N.Egemen NAKIŞÇI

X. Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi – Medipol Üniversitesi

I. Ulusal Dil ve Konuşma Terapisi Öğrenci Kongresi – Anadolu Üniversitesi

Kekemeler Derneği 3.Türkiye Konferansı – Üsküdar Üniversitesi

International Autism Symposium on Diagnosis and Training – Biruni Üniversitesi

Dil ve Konuşma Terapisti Yaren Hamzaçebioğlu kimdir?

Yaren Hamzaçebioğlu, ilkokul ve lise eğitimlerini Fatsa’da tamamladı. Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi bölümünde tamamladı. 

Dil ve Konuşma Terapisti Yaren Hamzaçebioğlu, çocukluğu boyunca insanların hayatına dokunmaktan zevk alan birisidir. Henüz çocuk iken hayalleri için adım atıp her yaştan birey ile çalışıp onlara iki yıl boyunca notaları öğretme görevinde bulundu. İnsanlarla etkileşimi kuvvetli olan Dil ve Konuşma Terapisti Yaren Hamzaçebioğlu, her bireyin özel olduğu düşüncesine sahip olup, terapilerini de bu düşünce çerçevesinde şekillendirmektedir. Mesleğini yapmaya icra etmeye başladığı zaman, insanların hayatında olumlu etkiler bıraktığını gördükten sonra mesleğe olan ilgi ve sevgisi kat kat arttı. Bununla beraber insanlar ile iletişim kurma isteği perçimlendiğinde ise mesleği icra etmek için doğru bir profile uygun olduğunu gördü. 

Lisans Eğitimi

Dil ve Konuşma Terapisti Yaren Hamzaçebioğlu, Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisti bölümünü (%75 burslu) olarak 3.71 AGNO ile tamamladı. Dil ve Konuşma Terapisi bölümü lisans eğitimi alırken İstanbul’da bulunan Acıbadem Erdoğan Yüksel Anaokulu’nda çocukların gelişimi üzerinde daha çok bilgi edinmek amaçlı kurumda çeşitli faaliyetlerde ye aldı. Yeditepe ve Mavi Ay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerindeki Dil ve Konuşma Terapistleri önderliğinde gecikmiş dil ve konuşma, konuşma sesi bozukluğu, edinilmiş dil bozukluğu ve motor konuşma bozukluğu alanlarında birçok danışanlarına hizmet verdi.1 yıl boyunca İstinye Üniversitesi Hastanesi’nde yutma bozuklukları alanında hem değerlendirme görüp hem de terapi uygulama imkanı buldu. Üsküdar Üniversitesi Konuşma Bozuklukları Merkezi(ÜSESKOM)’da ses bozuklukları alanında değerlendirme ve terapi gerçekleştirdi. 

Dil ve Konuşma Terapisti Yaren Hamzaçebioğlu İş Deneyimi

Mezun olduktan sonra özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde konuşma sesi bozukluğu(harf söyleyememe, heceleri atma,heceleri yer değiştirme), otizm ve yaygın gelişimsel bozukluğu, motor konuşma bozukluğu, kekemeliği ve gecikmiş dil ve konuşması olan çocuklar ile beraber terapiler gerçekleştirmektedir. Özel danışmanlık merkezinde de danışan almaya devam etmektedir. Aynı zamanda her yaştan bireyler ile online ve yüzyüze birçok terapi gerçekleştirmiştir. Çocuk, ergen ve yetişkinlerde dil ve konuşma bozukluğunda değerlendirme ve müdahaleye yönelik eğitim ve sertifikaları bulunmaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisti Yaren Hamzaçebioğlu, çocuk,ergen,yetişkin ve yaşlılarda insan iletişimini etkileyen tüm bozuklukları önleme, ayırıcı tanısını koyma ve müdahale programını hazırlamaktadır. Çalıştığı alanlar çocuklarda kekemelik ,artikülasyon bozuklukları ,fonolojik bozukluklar ve çocukluk çağı konuşma apraksisi, dudak damak yarıklıkları, disleksi ve ses bozuklukları alanlarında çalışmaktadır. Ergen ve yetişkinlerde ise kekemelik ve hızlı bozuk konuşma, artikülasyon bozuklukları, motor konuşma bozuklukları, afazi, ses ve yutma bozuklukları alanında bireysel terapiler yürütmektedir.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nin Pendik, Caddebostan ve Nişantaşı şubelerinde danışan görmeye devam etmektedir.

Projeler

Haliç Üniversitesi’nde gönüllülük esasına dayalı ‘Asırlık Çınarlar’ ve ‘Minik Kahramanlar’ projelerinde yer aldı.

Çalışma Alanları

Gecikmiş Dil ve Konuşma 

Otizm ve diğer yaygın gelişimsel bozukluklar

Konuşma Sesi Bozuklukları

  • Artikülasyon bozukluğu
  • Fonolojik Bozukluk
  • Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi

Akıcılık Bozuklukları

  • Kekemelik
  • Hızlı bozuk konuşma

Dudak Damak Yarıklıkları

Motor Konuşma Bozuklukları

  • Apraksi 
  • Dizartri 

Edinilmiş Dil Bozuklukları

  • Afazi

Özgül Öğrenme Güçlüğü

  • Disleksi

Ses Bozuklukları

Yutma Bozuklukları