Psikolojik Danışman Zeynep Külahlı
UnvanıUzman Klinik Psikolog
Uzmanlık AlanlarıYetişkin, Aile, Çift
Terapi EğitimleriÇözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi, Masal Terapisi Temel Eğitimi, Aile Danışmanlığı, Pozitif Psikoterapi, EMDR
Test EğitimleriWISC-R, MMPI

Uzman Klinik Psikolog Zeynep Külahlı Kimdir?

Uzman Klinik Psikolog Zeynep Külahlı Bursa’da doğdu. Çocukluğundan beri farklı diller öğrenmeye ilgisi oldu. Saint Benoît Fransız Lisesi’nde Fransızca ve İspanyolca öğrendi. Davranış bilimlerine ilgisi üzerine bireylere yardımcı olmak amacıyla psikolojik danışman olmaya karar verdi. Farklı alanlarda sorun yaşayan kişilere yardım etme hevesiyle farklı gelişim gösteren ve engelli çocuklara, yetişkinlere ve ailelerine, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı ergenlere, okul öncesi dönemdeki çocuklara ve ailelerine ve fabrika işçilerine gönüllü olarak destek verdi. Staj yaptığı anaokulunda üniversite son sınıfta yarı zamanlı olarak çalışmaya başladı.

Profesyonel kariyerine anaokulunda başlamış olan Zeynep Külahlı, Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nde yetişkin bireylere ve ailelere psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

“Aile Danışmanlığı” ve “Pozitif Psikoterapi” alanlarında süpervizyonunu tamamladı. Terapi eğitimleri dışında gönüllü olarak toplamda 90 saat bireysel ve grup süpervizyonlarına katıldı; bireysel süpervizyonlarını Prof. Dr. Ali Eryılmaz’dan aldı. Pozitif Psikoterapi yaklaşımıyla ilerlediği seanslarda danışanların problemleriyle birlikte güçlü yönlerini de ele almakta, yaşamlarını bütüncül algılamaktadır.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyesidir.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (İngilizce) bölümünü onur derecesiyle bitirdi. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programını Doç. Dr. Habib Erensoy danışmanlığında “Mobil Flört Uygulaması Kullanan ve Kullanmayan Yetişkinlerin Özsaygı, Dürtüsellik ve İstismar Düzeylerinin İncelenmesi” konulu tez çalışması ile tamamladı.

İş Deneyimleri

Üniversitenin ilk yılından itibaren zorunlu stajlarının yanında gönüllü olarak stajlar yaptı. Metin Sabancı Spastik Çocuklar Okulu’nda, Kadıköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde, 2 okul öncesi özel okulda ve 3 devlet okulunda (ilkokul ve lise) stajyer rehber öğretmen olarak Oyak-Renault A.Ş. İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ile özel eğitim alanında hizmet veren Tomurcuk Vakfı’nda kurum içi stajyer psikolojik danışman olarak yer aldı. Üniversiteden mezun olduğu tarihten itibaren 5 sene boyunca Yeni Mevsim Anaokulu’nda rehber öğretmen olarak çalıştı. Öğrencilerin psikososyal gelişimleriyle ilgili çocuklara ve ailelerine rehberlik etti. Yüksek lisans programı kapsamında NP Beyin Hastanesi’nde klinik stajını tamamladı.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’ndeki değerli meslektaşlarıyla birlikte terapi desteği sağlamaya devam ederken Pendik, Kadıköy ve Nişantaşı şubelerinde aktif olarak destek vermektedir.

Katıldığı Diğer Egitim ve Seminerler

  • Psikolojik Sorunlara Müdahale ve Kendi Kendine Yardım Modeli (16 saat) – Prof. Dr. Ali Eryılmaz            
  • Kanserli Çocuklarla Çalışmak Gönüllü Eğitimi – Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (16 saat)                             
  • “İçimizdeki Şiddet, İçinde Yaşadığımız Şiddet” konulu Psikanalitik Bakışlar 9 Sempozyumu (21 saat) – Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği
  • I. Uluslararası Lacan Sempozyumu (16 saat) – Düşünbil Akademi
  • Gestalt Kişisel Gelişim Grubu (16 saat) – Yeditepe Üniversitesi PDR Bölümü, Asuman Güner