Uzman Klinik Psikolog İpek Üstündağ
UnvanıUzman Klinik Psikolog – Psikoterapist – Sosyolog
Uzmanlık AlanlarıYetişkin, Ergen,Bireysel, Evlilik ve Çift Terapisi
Terapi EğitimleriBilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Çözüm Odaklı Terapi, Psikodinamik Odaklı Çift Terapisi, Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi – MBCT, Gottman Çift Terapisi

Uzman Klinik Psikolog İpek Büyükdağ kimdir?

Uzman Klinik Psikolog İpek Büyükdağ İstanbul, Kadıköy’de doğdu. Müzisyen anne-babanın ilk çocuğu olarak çocukluğundan itibaren müzik ve edebiyatla ilgilenerek büyüdü. Hem kendi zihnini keşfetme merakı hem insanları gözlemlemeye olan dikkati onu deneme, hikaye ve şiirler yazmaya yönlendirdi. Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi’nde okudu, lise eğitimi sırasında kütüphanede bulduğu ‘Sosyal Psikoloji’ kitabını bir günde okuyup bitirdikten sonra psikolog olmaya karar verdi.

Psikoloji eğitimi sırasında sosyolojiye olan ilgisi ile Sosyoloji Çift Anadal Programı’na başladı. Sosyal, kültürel, ekonomik gibi birçok farklı pencereden toplumu inceleyen dersler alan İpek Büyükdağbu sayede insanlara hem mikro hem de makro perspektiflerden bakabilen bir noktaya gelerek, terapiye gelen bir bireyin sahip olduğu toplumsal koşulların ve makro sistemlerin onun kişiliği ve hayatı üzerindeki etkilerini değerlendirme becerisi kazandı.

İpek Büyükdağ, Yetişkinlerde Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Temel Teori, Bilişsel Davranışçı Terapi Beceri ve Uygulama Eğitimi, Çocuk ve Ergenler için Bilişsel Davranışçı Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, 8 haftalık Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Psikodinamik Odaklı Çift Terapisi, Gottman Çift Terapisi 1. düzey ve Gottman Çift Terapisi 2. Düzey eğitimlerini ve Gottman 3.düzey eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Dr. Stan Tatkin’den PACT Institute onaylı Güvenli Bağlanan İlişkiler ve Çift Terapisinde Psikobiyolojik Yaklaşım ve Dr. Simona Herb’ten Duygu Odaklı Terapi ve Travma Eğitimi almıştır.

Seanslarında bütünleşik bir psikoterapi yaklaşımını benimseyerek bireyin ihtiyacına yönelik olan uygun terapi sürecini planlamakta ve her danışanın biricik olduğunu göz önünde bulundurmaktadır. Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nin Kadıköy, Pendik ve Nişantaşı şubelerinde yetişkin ve ergenlerle bireysel psikoterapi, evlilik-çift terapisi hizmeti sunmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) ve Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) üyesidir.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

Uzman Klinik Psikolog İpek Büyükdağ, Maltepe Üniversitesi Psikoloji (%100 İngilizce) Bölümü’nü tam burslu olarak kazandı ve “Bölüm Birinciliği” ile mezun oldu.  Lisans eğitimine devam ederken Sosyoloji (İngilizce) bölümü Çift Anadal Programına kabul edilerek yüksek onur derecesiyle bitirdi.

Ardından Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji (MA) Yüksek Lisans Programı Yetişkin Alt Alanı’na dereceyle ve %50 burslu olarak kabul edildi. Yüksek lisans eğitiminin ikinci yılında Işık Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde süpervizyon altında danışan gördü. Yetişkinlerle psikoterapi yaparak, Dr. Öğr. Üyesi Rukiye Hayran’dan “Pozitif Psikoterapi Yönelimli Süpervizyon” ve Doç. Dr. Itır Tarı Cömert’ten “Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çözüm Odaklı Terapi Yönelimli Süpervizyon” aldı. “Evlilik Uyumunu Yordamada Narsistik Kişilik Özellikleri ve Bağışlayıcılığın Rolü” konulu yüksek lisans tezini tamamlayarak yüksek onur derecesiyle mezun oldu ve “Uzman Klinik Psikolog” unvanını aldı.

Uzman Klinik Psikolog İpek Büyükdağ’ın İş Deneyimleri

İpek Büyükdağ öğrencilik yıllarında mesleki gelişime önem verdiği için gönüllü olarak pek çok staj deneyimi kazandı. Lisans eğitimi sırasında Türkiye Ekonomi Bankası’nda (TEB), Özel Mavi Gezegen Anaokulu’nda ve özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde staj yaptı. Zorunlu klinik stajını ise Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Psikiyatri kliniğinde tamamladı.

Mezun olduktan sonra uluslararası bir şirkette insan kaynakları asistanı ve özel kurumlarda psikolog olarak çalıştı. Uzun süreli klinik deneyimlerini Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nde tamamladı.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk bilincinde bir psikolog olarak TOÇEV-Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nda gönüllü eğitmenlik yaptı. Bununla birlikte dört sene boyunca Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) Eğitim Komitesi Üyesi olarak çalıştı. Bu süreçte Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Ailede Barış, Toplumda Barış” isimli Aile Terapisi Sempozyumu’nda Sempozyum Düzenleme Kurulu’nda yer aldı.

Bugüne kadar farklı meslek gruplarına yönelik “Beslenme ve Psikoloji”, “Kaygı ve Stresle Baş etmek” ve “Motivasyon” gibi konularda atölye ve seminerler düzenlemiştir. Günümüzde danışanlarıyla yürüttüğü psikoterapi seanslarında Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Dönüşümsel Sistemik Terapi ve Gottman Çift Terapisi tekniklerini kullanmaktadır. Yetişkin, ergen ve çift olarak terapi hizmeti vermekle birlikte atölye, eğitim ve seminer çalışmalarını da sürdürmektedir.