Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Online Psikolog Hizmeti

Online psikolog, bir diğer ifadeyle çevrimiçi destek sunan psikolog, bir merkezde göreceğiniz bir psikologdan farklı değildir. Online psikologlar da yüz yüze çalışan psikologlar gibi, psikoloji alanında eşit derecede mesleki eğitime ve becerilere sahiptir.

Yıllar süren lisansüstü ve süpervizyon eğitiminden sonra, terapi desteği vermeye başlarlar. Online Psikologlar, yüz yüze destek olunabilen konuların büyük bir çoğunluğunda çevrimiçi olarak danışanlarına psikolojik destek sağlayabilir.

Değerli danışanlarımız,
Kendiniz ya da sevdikleriniz için bu adımı attığınız için sizin adınıza memnunuz!
Ücretsiz 15 dk’lık yüz yüze veya online(WhatsApp görüntülü konuşma üzerinden) öngörüşme randevusu almak için buraya tıklayın!
Neden öngörüşme yapmalıyım?:
Öngörüşmede destek almak istediğiniz konuda hangi uzman size fayda sağlayabilir, hangi ekol size uygun, terapi ücreti ve süreci hakkında ayrıntılı bilgi ediniyorsunuz. Alanında yetkin uzmanlarla görüşüp, psikoterapiye dair aklınızdaki tüm soruların cevabını bu görüşmede bulacaksınız.

Ücretsiz 15 Dakika Ön Görüşme

Online psikolog talebiniz için aşağıdaki formu doldurun, ücretlendirme konusunda telefonda ilk görüşme sırasında bilgi verilecektir.

Daha önceleri de fiziksel koşullar nedeniyle yüz yüze terapiye gelemeyen danışanlar online terapi hizmeti alabilmekteydi, ancak içinde bulunduğumuz pandemi dönemi nedeniyle online psikolog desteğine başvurular oldukça artmıştır.

Pandemi döneminin getirdiği problemlerden biri de kaygı bozukluklarındaki artıştır.

İçinde bulunduğumuz bu dönemde kaygı bozukluğu olan ve yatkınlığı olan bireylerin semptomlarında artış görülmesi yadsınamaz bir durumdur. Bunun beraberinde diğer bazı psikolojik rahatsızlıklarda da büyük ölçüde artış görülmektedir. Bu sebeple psikolojik destek ihtiyacı büyük ölçüde artmıştır.

Bireyler yüz yüze görüşmeler olabildiğince aza indirgemeye çalıştıkları için bazı rahatsızlıklar göz ardı edilebilmekte ve tedavi süreci aksayabilmektedir.

Pandemi nedeniyle hastanelere veya doktorlara gidemeyen bireylerin fizyolojik kökenli rahatsızlıklarının tedavisi aksayabildiği gibi, danışmanlık merkezlerine gidemeyen bireylerin de terapi süreçleri aksayabilmektedir. Bu nedenle, psikolojik danışmanlık merkezlerine gidemeyen bireyler terapi süreçlerini aksatmamalı ve online psikolog terapisinden yararlanmayı denemelidir.

Online danışmanlık, bazen geleneksel danışmanlıktan daha ekonomik olması nedeniyle de tercih edilebilmektedir.

Online terapi, günümüzde oldukça popüler bir seçenek haline gelmiştir ve bu terapi şekli geleneksel terapiden çok da farklı değildir. Hem online terapi desteği veren hem de yüz yüze terapi desteği veren psikologlar, danışanlarına profesyonel yardım sağlar ve terapötik destek sağlamak için gerekli olan eğitime sahiplerdir.

Online Psikolog Nedir?

Online psikologlar en iyi tedavi yöntemini belirlemek için, danışanın nasıl düşündüğü, hissettiği ve davrandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için psikometrik testler uygulayabilir ve yorumlayabilir. Sonrasında, bireyin karşılaştığı sorunları ele almaya yardımcı olmak için, genellikle konuşma terapisi şeklinde gerçekleştirilen psikoterapi yöntemini kullanmaktadırlar.

Online psikoloğun kullanacağı psikoterapi yaklaşımı da bireyin ihtiyacı ile doğru orantıda olmaktadır.

Online Psikolog Desteği Bu Dönemde Neden Önemli?

Kuşkusuz, bu dönem her bir bireyde farklı etkiler yarattı… Bir inziva fırsatı gibi görülmenin yanı sıra bunaltıcı olduğu da düşünüldü. Bu gelişmelere yönelik sistemli çalışmalar yürüten Türkiye Psikiyatri Derneği’nin ilgili bilgilendirmelerine buradan ulaşabilirsiniz. Bilinçlenmenin her gün izlediğimiz televizyon ekranlarından ziyade, sistemli akademik çalışmalardan geçtiğini düşünüyoruz. İlgili yazıda COVİD-19 ve etkileri ile ilgili birçok bilgi bulacaksınız. İlgili alanlar:

  • Duygudurum bozuklukları
  • Uyku hijyenine yönelik öneriler
  • Covid-19 Hastaları ve Aile Üyelerini Bilgilendirme

Biz de Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi olarak, psikolog desteği öncesi okuyabileceğiniz yazıları Makaleler bölümümüzde paylaşıyoruz.

İşte bu süreçte alanında yetkin olan uzmanlarımız gelecek kaygısı, anksiyete, panik bozukluk (veya yayın adıyla panik atak) ve benzer rahatsızlıklar yaşayan birçok bireyin paylaşımlarda bulunduğu meslek uzmanları oldu.

Mesleğimize ve disiplinimize dair farkındalığın talihsiz bir salgınla birlikte arttığı bu dönemde online psikolog taleplerinin daha çok yapıldığını gözlemliyoruz… Pandemi döneminde hepimizin hayata ve eylem biçimlerimize dair algıları büyük değişimlere uğradı. Önceden pazar, manav ve süpermarketlerden alışveriş yaparken, siparişlerimizi kapımıza bırakan platformlara yönelmeyi, daha çok internetten online alışverişi yapmayı ve biraz da beklemeyi öğrendik…

Online Psikolog Hizmetini Nasıl Sunuyoruz?

Dünya Danışmanlık Merkezi olarak, bu dönemde, ilgili makamların yönlendirmelerinden hareketle birkaç ay boyunca Skype ve Zoom üzerinden online psikolog seansları gerçekleştirdik. Yeni Normal döneminde ise Pendik’te yaşayıp en yakın psikolog desteğini yüz yüze destek almak isteyen danışanlarımızı seanslar için kabul etmeye başladık. Ancak maske kullanımını zorunlu tuttuk, galoş uygulamamız devam etti ve danışanlarımızı belli saatlerde merkezimize kabul ederek kalabalık oluşmasının önüne geçtik.

Geleneksel terapi ile teknoloji destekli online psikolog desteği arasındaki tercihi ise danışanlarımıza bırakıyoruz. Kendi bölgenizden uzakta bile olsa yetkin bir kadrodan destek almak veya ücretsiz bir ön görüşme başlatmak isterseniz psikolog hizmetini profesyonel meslektaşlarımızla sunmaya hazırız.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi, doğru psikolog adresi. Psikolog randevu sistemimiz, tek tuşla asistanımıza ulaşmanızı sağlıyor ve sizi 15 dakikalık bir ücretsiz ön görüşme için merkezimize veya online görüşmeye davet ediyoruz.

Online Terapiyle Yüz Yüze Terapinin Etkinliğinin Karşılaştırılması

Online terapideki artış başladığından beri en çok tartışılan sorulardan biri de online terapinin yüz yüze terapi kadar etkin olup olmadığı olmuştur. Birçok insanın kafasında sanal bir ortam üzerinden gerçekleştirilen terapide aynı verimliliğin alınıp alınamayacağı soruları vardır. Ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar, online terapinin de yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini göstermektedir.

Görüntülü konuşmalarla gerçekleşen bu yöntemde de terapistle danışan arasındaki terapötik ittifakın gerçekleştiği ve tedavinin etkin sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Unutulmamalıdır ki her danışan online terapi için uygun olmayabilir, böyle durumlarda mümkün olduğu ölçüde danışanlarla birkaç yüz yüze görüşme planlanabilir ve sonrasında online terapiye geçilebilir.

Online Psikologlar, çevrimiçi çalışırken belirli danışan gruplarıyla çalışmalarını hangi faktörlerin geliştireceğini veya engelleyeceğini dikkatlice değerlendirmeli ve bunları açıkça tanımlamalıdır.

Terapistlerin, çevrimiçi hizmetlerden yararlanma olasılığı düşük olan, ek risk altında olabilecek veya çevrimiçi çalışma konusunda yetkin olmayan danışanları belirlemek için uygun tedavi öncesi değerlendirme gibi sağlam prosedürlere sahip olması özellikle önemlidir.

Belirli sebeplerle yüz yüze terapi gerçekleştiremeyen bireyler terapi süreçlerinin aksamaması adına online psikolog terapisine devam etmelidir.

Melisa Mori

Kaynaklar

Australian Counselling Association (ACA): Guidelines for online counselling and psychotherapy

Azakoğlu, O., Çelikbaş, B. et al. (2020) Terapistler İçin Online Terapiler Rehberi: Güzel Günler Klinik

Pscyhology Today

Melisa Mori

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.