ergen psikoloğu

Ergen Psikoloğu ve Terapi

Ergen psikoloğu insan gelişiminin en önemli basamaklarından biri olan ergen bireylere yönelik destek sunan meslek uzmanıdır. Çocukluk ile yetişkinlik arasında fiziksel ve psikolojik bir geçiştir olan bu dönemde ebeveynlerin ergenler için psikolog arayışında olması muhtemeldir.

Çocukluk süreci boyunca bilişsel, duygusal, fiziksel, davranışsal ve sosyal değişim süreçlerinden geçen ergen artık bir çocuk değildir. Fakat henüz yetişkin de olmadığı ara bir dönemin içindedir. Hem bedeninde, hem ruh dünyasında bir sürü değişiklik meydana gelmektedir.

Pek çok farklı psikolog türü vardır ve psikolog fiyatları niteliklerine ve deneyimlerine göre belirlenir. En yaygın psikolog türü, ruh sağlığı sorunlarını çözmek için çocuklar ve ergenlerle çalışan ergen psikoloğudur.

Ergenlik dönemindeki birey kendini tanımak için “ben kimim” sorusunun cevabını bulmaya ve kişiliğini oluşturmaya çalışır. Bu sancılı dönemde ergenler ve aileleri karşılaşılan sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerini bilmeyebilir ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Bu dönemde gerçekleştirilen psikoterapi çalışmasının, bu zorlu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için iyileştirici ve sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için önleyici, korucu ve destekleyici bir rolü vardır.

Eğer siz de ergen psikoloğu düşünüyorsanız destek almak için yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Ergen Psikolog Danışmanlığı Hizmetleri

“Ergenlik döneminde terapi” hizmetleri kapsamında 12-21 yaş aralığındaki ergenlerin hayatın bu yeni dönemine uyum sağlamaları, ruh sağlığını korumaları, yaşadıkları duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların üstesinden gelmeleri, yaşamda gerekli olan becerileri kazanmaları ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için profesyonel destek sağlanmaktadır. Bu bağlamda, ergenlerin yaşamında en önemli destek kaynağı olan ailelerle de çalışarak onları da sürece dahil etmektedir.

Cinsel organların fizyolojik yönde gelişmesi ve hormonların değişime uğraması sonucunda ergenlik dönemi meydana gelir. Yapılan araştırmalar sonucu ergenlik dönemi 12-20 yaş arası olarak kabul edilmiştir. Bu dönem oldukça belirgin değişimlerin yaşandığı fırtınalı bir geçiş dönemidir.

Anne ve babalar ile ergen çocuklarının yaşadıkları sorunlarla başa çıkmada ne gibi tutumlar sergilemelerinin daha yararlı olacağı konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır. Tecrübeli, donanımlı, samimi ve ilgili bir uzman desteğiyle ergenlik dönemindeki gençlerin ve ebeveynlerinin keyifli bir yaşam sürmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflenmektedir.

Ergen psikoloğu ve ergen danışmanlığının üzerine eğildiğimiz konular:

Ailede ölüm ve yas süreci
Travma yaşantıları
Duygusal ilişki problemleri
Okul ile ilgili zorluklar
Derslerde başarısızlık
Sınav kaygısı
Sınava hazırlık süreci
Okul seçimi
Meslek seçimi
Öfke problemleri
Cinsel kimlik gelişimi
Teknoloji bağımlılığı
Madde bağımlılığı
Uyku Problemleri


Psikolog iletişim bilgisi ve psikolog randevusu için merkezimize ulaşabilirsiniz.

Instagram sayfamız

Ergenler Ne Hisseder?

Ergenlik döneminde anne ve babalar bir anda çocuklarının onlara yabancı olmaya başladıklarını düşünmeye başlarlar. Onlarla iletişim kuramadıklarını, eskisi gibi sözlerini geçiremediklerini düşünmeye başlarlar.  Aile bağlarının kopma seviyesine geldiğini hissederler.

Ergenlerin duygudurumlarının ani ve şiddetli değişimi normaldir. Değişen hormonlarıyla ani çıkışlara sık rastlanır. Herkesin onlara karşı geldiğini, fikirlerine önem verilmediğini düşünürler. En çok söyledikleri şey ise ’kimse beni anlamıyor’ dur.  Bu gibi durumlarda ebeveynlerin her koşulda onların yanında olması ve bu duyguyu onlara hissettirmesi en doğru olandır. Önemli olan ne düşündüğünüz değil ergene nasıl hissettirdiğinizdir.

Çocuğunuz ergenlik döneminde ise;

  • Onu dinleyin
  • Yanında olduğunuzu hissettirin
  • Hata yapsa bile fikirlerine saygı duyun
  • Duygularının yargılanmadığını hissettirin, yargılandığını hissederse kendisini ilk olarak hangi grupta, çevrede kabul ettirirse kendisini oraya ait hissedip sizden uzaklaşmak isteyebilir
  • Bir uzmandan mutlaka yardım alın

Ergenlik Döneminde Anne ve Babalara Düşen Görevler

Eğer ergenin sorunları ile ilgilenilmeyip göz ardı edilirse yetişkinlik döneminde daha büyük problemlerle karşılaşılabilir.  Bu yüzden ebeveyn olarak ergenin her daim yanında olup destek almasını sağlamak büyük etki yaratacaktır. Anne ve babaların yaklaşımları çocuklarının ileride nasıl bir birey olacağını etkilemektedir. Fakat bu yardımın uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Ergenler İçin Psikolog Desteği

Ergenlerle çalışan psikologlar  yetişkinlerden farklı olarak ergenin ebeveynlerinden, öğretmenlerinden ergenin yaşamına dair bilgi alırlar. Ebeveynlerinden alınan bilgiler onların yaşam streslerinden ya da farklı problemlerden kaynaklı olarak ergeni farklı açılardan gözlemleyememek ile sınırlanmaktadır.

Dünya Danışmanlık Merkezi olarak İstanbul-Pendik de ergenler için oluşturulmuş olan uzman kadromuz ile sizlerin yanındayız. Ulaşım kolaylığı ve zengin kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Bunun için uzmanlarımızı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Dünya Danışmanlık Merkezi ile ilgili detaylı bilgi almak için güncel paylaşımlarımda bulunduğumuz Instragram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir