Psikolog Randevusu

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

  Psikolog randevu talebine ilişkin bu yazımız psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu hissettiği halde bundan çekinebilen tüm bireylere yönelik.

  Kimler Psikolog Randevu Talebinde Bulunur?

  Deli olmayanlar. “Günümüzde bireyler yaşadıkları bazı sorunlar ve travmatik deneyimlerden sonra psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilmektedir.” Bu cümle, psikolojik desteği sorunlarla bağlantılı ifade ettiği için yanlış değil ama eksik. Herhangi bir sorundan mustarip olmayan bir bireyin bile ayda bir kez psikoloğa gitmesi hayatında çok pozitif değişimler yaratbailir.

  Neden? Çünkü spor yapmak için bir hastalığa yakalanmayı beklemiyor ve zinde kalmak için yürüyüş yapıyorsak, bir psikologdan da danışmanlık alıp hayatı ve bunun içindeki yerimizi daha doğru okuyabilir ve ruh sağlığımızı zinde tutabiliriz.

  Koronavirüs dönemi hepimize psikolojik desteğin ne kadar faydalı olabileceğini gösterirken psikoloğa gitmenin ayıp olduğu şeklindeki klişe etkisini yitirmeye başladı. Yine de bazı koşullanmalar açısından hatırlatmakta fayda var: psikiyatristler veya psikologlar, akli dengesi yerinde olmayan bireylere çok bir fayda sağlayamaz; psikolojik destek sürecini etik ilkelere göre planlayan bir psikolojik danışmanlık merkezi açısından randevu oluşturanlar hasta değil, danışandır. Adli dengesini yitirmiş bireyler, psikolojiyle de ilgilenme yetki ve ehliyetine sahip psikiyatristlere yönlendirilir.

  Peki, Hayatımda Her Şey Yolundaysa?

  Değildir. Modern hayat giderek komplike bir hale gelirken tüm insanlık olarak girift aile, eş, dost, arkadaş ve iş ilişkilerimizde bazı tutum ve davranışlarımızın bizim açımızdan pozitif olmayan sonuçlar getirdiğini fark ediyoruz. Bu tutum ve davranışlar defalarca yinelendiğinde psikolojide örüntü olarak tabir ettiğimiz yapılara yol açıyor.

  Yani aslında sıfır noktasına dönebilsek farklı yapacağımız şeyleri hep tekrarladığımızı, dışarıdan objektif bir göz bizime aktarıncaya kadar idrak edemeyebiliriz veya bunun ayırdımında olsak bile bu yönde adım atmak zor gelebilir.

  Psikolojik Sorunlar İçin Kendimiz Veya Tanıdıklarımız Neden Yetersiz?

  Sübjektif olduğumuz için. Çok fazla iş ve ilişki arasında kendimizi savunmak/suçlamak/dinlememek gibi birçok refleks geliştiririz. Tüm çabalarımız eninde sonunda sorunlardan kaçınmak veya başka kök nedenlerden ötürü istemeden de olsa sorunlar yaratmak şeklinde tezahür edebilir.

  En yakınımızdakiler ise bizi belki sadece moral vermek için dinleyebilir. Çünkü tanıdıklarımız bize ne kadar değer verirlerse versinler, bir uzman klinik psikoloğun eğitim ve donanımından yoksundur ve gözlemlerinde tam anlamıyla objektif değillerdir. Ayrıca, psikologlar bile aile bireyleri dahil kişisel ilişkilerinin olduğu diğer kişilere destek vermeyi kabul etmez.

  Psikolog Randevu Talebi Nasıl Oluşturabilirim?

  İlk aşamada bir psikolog randevusu oluşturmak, bu sorununun birey tarafından teyidi gibi gelmekte ve bundan kaçınılmaktadır. Psikoloğa gitme fikri ne kadar zor gelirse gelsin, bir şeylerin ters gittiğini hisseden her birey çekingenlik ya da gerginlik durumlarını aşıp psikolog randevusu oluşturabilmeli ve bir uzmandan psikolojik danışmanlık alabilmeli.

  Psikolog ya da psikiyatrlara gitmek için net bir zaman tayin etmek şart ve mümkün olmamakla beraber, hayatında eskiye nazaran daha negatif duygu ve düşüncelere sahip olmak, davranışlarında bir yavaşlama, eylem ve aktivitelerinde bariz düşüşler fark etmek psikolojik destek almak için yeterli nedenlerdir. Bu doğrultuda yapılan psikolog seçimi de önemlidir. Psikolog, uzman psikolog veya klinik psikolog unvanlarına sahip isimlerin aldıkları eğitimler, uyguladıkları psikoterapi yöntemleri gibi hususlar psikoloğun mesleki profili ile birlikte incelenmelidir.

  Merkezimizi sosyal medya hesaplarını inceleyerek daha yakından tanıyın. Tercih ettiğiniz uzmanı inceledikten sonra psikolog randevusu oluşturmak Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’ne ulaşın ve terapiye adım atın!