Anaokulu Danışmanlığı

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi olarak Pendik, Kadıköy ve çevre ilçelerde nitelikli anaokulu danışmanlığı hizmetleri sunuyoruz.

Anaokullarının Önemi

Her çocuk özeldir. Her deneyim onun yaşamının eşsiz bir parçasını oluşturmaktadır. Bireyin gelişimi için yaşamın ilk 6 yılı büyük önem arz eder ve gelişimin en önemli temel taşlarının atıldığı dönem olan erken çocukluk dönemi, çocuğun gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocuğun gelişimine ve öğrenmesine direkt olarak etki eden unsurlardan biri anne-baba eğitimidir.

Ebeveynler bu süreçte çeşitli zorluklarla karşı karşıya gelebilmektedirler. Yaşanan bu zorluklarla baş edilemediği noktalarda okul öncesi eğitim kurumları ve profesyonel yardım ebeveynler için bir ihtiyaç haline gelebilmektedir. Bu sebeple bu dönemin donanımlı şekilde tamamlanabilmesi için okul öncesi eğitim kurumları olarak anaokulları anne ve babanın önemli bir yardımcısıdır.

Eğer siz de destek almak istiyorsanız yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Hayata adım attıkları bu ilk yıllarda tecrübe edecekleri anaokulu-kreş deneyimi çocukların kişiliklerini de şekillendirecektir. Anaokulu eğitiminin yanı sıra anaokulu danışmanı da çocuklar için kritik bir öneme sahiptir.

Çocukların anaokulu eğitimi, uzman bir anaokulu danışmanı eşliğinde gerçekleştiğinde bu eğitim daha öğretici, sağlıklı ve daha yararlı bir hal alacaktır.

Anaokulu Danışmanlığı Nedir?

Alanında uzman kişiler tarafından çocukların ihtiyacına göre hareket edildiği, çeşitli etkinliklerin düzenlenildiği, ebeveyn-çocuk-öğretmen üçlüsünde çeşitli gözlemlerin yapıldığı danışmanlık türüne anaokulu danışmanlığı denir.

Çocuklarının gelişimini önemseyen ebeveynler profesyonel bir yardım eşliğinde bu dönemi geçirebilmektedir. Bu sayede anaokulları çocuklar için geliştirici, öğretici, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir alan haline gelir.

Yapılan etkinliklerle birlikte çocuklar iş birliği içinde çalışmayı, saygı duymayı, paylaşmayı ve sorumluluk almayı öğrenirler.

Anaokulları bir psikologla veya bir kurumla anlaşma sağlayabilirler.

Bir psikolog ile anlaşmaktansa bir kurum ile anlaşmanın hem kurum sahibine hem de kurum işleyişine birçok katkısının olacağından söz edilebilir.

Öncelikle bir psikologla değil bir kurumla anlaşmak, kurum sahibine kendini daha güvende hissettirecektir. Bunun yanında kurum ile anlaşma sağlamakla birlikte sorumluluk paylaşımında bulunarak iş yükünde önemli bir etki sağlanmış olur. Bu noktada iş yükünün tek bir yerde toplanmasındansa böylesi bir görev paylaşımında bulunmak kurumun işleyişine de önemli katkılar sağlayacaktır.

Bireysel istek ve tercihler değil, kurumun önceden belirlenmiş şartları söz konusu olduğu için kurum sahibi süreç içerisinde onu nelerin beklediğini bilir.

Şartların ve koşulların önceden belirlenip ortak bir paydada buluşulmuş olması süreç içerisinde aninden ve beklenmeyen durumlarla karşılaşılma riskini ortadan kaldırır. Bu riskin ortadan kalkmasıyla birlikte daha verimli bir eğitim ortamı oluşur. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda bir kurumla anlaşmanın kurumiçi tüm süreçlerde olumlu etkisinin bulunacağından söz edilinebilir. Bunlardan unutulmaması gereken önemli etkenlerden biri de bu anlaşmayla birlikte kurum içerisinde profesyonel bir tavrın hakim olacağıdır.

Anaokulu Danışmanlığı ve Danışman

Anaokulu danışmanı, çocukların gözlem ve takibini yapar.

Çocukların; dil ve konuşma becerilerini, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini, sosyal ilişkilerini, duygusal gelişimlerini gözlemlemekte ve takip etmektedir. Gözlem ve takip esnasında aileler, öğretmenler ve okul idaresi ile iletişim içindedir. Ailelere ve okul idaresine yol göstermek, onları bilgilendirmek anaokulu danışmanı sorumluluğundadır.

Her çocuğun yeteneğini, farklılığını ve becerilerini dikkate alır ve her çocuğun ihtiyacına göre hareket eder. Çeşitli etkinlikler düzenler ve her çocuğun sorumluluk alma, paylaşma, öğrenme ve saygı duyma becerilerini profesyonel olarak destekler.

Anaokulu Danışmanlığı Hizmetlerimiz

Oryantasyon Çalışmaları

Anaokuluna yeni adım atan çocukların geçiş süreçlerinin mutlu ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için uygun ortam oluşturulur. Ebeveynler ve çocuklar psikolojik olarak desteklenir ve bilgilendirilir.

Çocuk Gözlemi

Çocukların akran ve öğretmen ilişkileri, akademik gelişimi, fiziksel-psikolojik ve sosyal gelişimleri değerlendirme araçları aracılığıyla gözlemlenir. Bu gözlemler sonucunda edinilen bilgiler aileler ve okul idaresi ile paylaşılır.

Problemli davranışlar uzman eşliğinde tespit edilir. Bu davranışların altında yatan nedenler belirlenir. Hatalı döngüyü kıracak davranış şekilleri aile ve öğretmenlere aktarılır. Çocuğun takibi yapılır.

Çocuk Testleri

Çocuğun gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak ve bu gelişimi takip etmek amacıyla test ve envanterler uygulanır.

 • AGTE ( Ankara Gelişim Tarama Envanteri)
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Peabody Resim Kelime Testi
 • Gesell Gelişim Testi
 • Bender Gestalt Algı Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Burdon Dikkat Testi
 • Frosting Görsel Algı Testi
 • Çocuklarda Tematik Algı Testi (CAT)
 • Beier Cümle Tamamlama Testi
 • Bir İnsan Çiz Testi
 • Louissa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi

Ebeveyn Görüşmeleri

Çocuğun okula adım attığı ilk günden itibaren yapılan gözlemler uzman tarafından değerlendirilir. Çocuğun okuldaki durumu, akran ilişkileri, gelişim düzeyi vb. gibi konularda yapılan gözlemler hakkında aileye bilgi verilir. Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki güçlendirilir.

Öğretmen Görüşmeleri

Öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkiyi güçlendirecek çalışma önerileri sunulur. Çocukların davranışları ve durum değerlendirmeleri hakkında görüşmeler yapılır.

Seminer Desteği

Ailelere, öğretmenlere ve okul idaresine yönelik seminerler düzenlenmektedir. Destek talep edilen konulara yönelik seminerler verilir. Ek olarak kurum içi personele de eğitim verilir.

Ayrıca, iş birliği içinde olduğumuz anaokulumuzun aracılığıyla merkemizden destek almak isteyen Çocuk-Ergen ve Yetişkinlere %10 indirim fırsatı sağlıyoruz.

Halihazırda birçok kurumla anlaşmalı olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi anaokulu danışmanlığı hizmeti için uzman kadorumuzu inceleyin.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.