Uzman Psikolog Bilge Dönmez
UnvanıUzman Klinik Psikolog
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen, Yetişkin, Aile, Çift, Cinsel Terapi, EMDR Terapisi
Terapi EğitimleriBilişsel Davranışçı Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, BDT Temelli Oyun terapisi
Test EğitimleriMMPI, Catell 3A Zeka Testi,  Catell 2A Zeka Testi, Alexander Pratik Yetenek Zeka Testi, Porteus Labirentleri Zeka Testi, Good Enough Testi, AGTE,  Gesell Gelişim Testi, Peabody Resim Kelime Testi , Metropolitan Okul Olgunluk Testi , Bender Gestalt Algı Testi , Benton Görsel Bellek Testi , Draw A Person , Standardize Mini Mental Test
Hizmet BölgeleriKadıköy PsikologPendik PsikologOnline Psikolog

Online Psikolog Randevu Talebi

Uzman Klinik Psikolog Bilge Dönmez 

Zonguldak, Kdz. Ereğli’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini burada tamamladı. Lise yıllarında okuduğu kitaplardan ve izlediği filmlerden etkilenerek hedefini psikolog olma yolunda ilerletti. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İzmir Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü kazandı. 

Lisans eğitimi sırasında birçok özel ve kamu kurumlarında (rehabilitasyon merkezi, huzurevi, hastane)  teorik bilgilerini deneyimlemek amacıyla gönüllü stajlarını yaptı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra mesleki bilgilerini arttırmak amacıyla çeşitli seminerlere katıldı. Mesleğine ilk olarak endüstri alanında başladı. Ardından özel eğitim merkezine geçerek uzun yıllar özel öğrenme güçlüğü olan çocuklar ve engelli çocuklarla çalıştı. Bu sürede toplumsal farkındalığı arttırma amacıyla çocuklar ve ailelerin iş birliğiyle bir çok etkinlikler düzenledi. Yüksek lisans eğitimi için İstanbul’a taşındı. İstanbul’da özel bir kreşte çocuklarla çalışmaya devam etti. Çocuklarla çalışırken bir yandan aileleriyle çalıştığı için yüksek lisansını bitirdikten sonra yetişkin ve çiftlerle çalışmaya başladı.  Çiftlerle çalışmasından dolayı aile, çift ve cinsel terapi eğitimleri aldı. Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerine ‘Bağımlıkla Mücadele’, Kdz.Ereğli Gençlik Spor Merkezi’ndeki sporculara ‘Başarı ve Motivasyon’ seminerleri verdi. 

Bilge Dönmez; çocuklar, ergenler ve yetişkin, aile, çiftlerle eğitimlerini aldığı Bilişsel Davranışçı Temelli Oyun Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Cinsel Terapi ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapiler ile çalışmaktadır. 

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nin Kadıköy, Pendik ve Nişantaşı şubelerinde çocuk, ergen ve yetişkin danışanlarına bireysel psikoterapi hizmeti sunmaktadır.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Uzman Klinik Psikolog Bilge DÖNMEZ İzmir Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından çalışma hayatıyla deneyimlerine devam etmiştir. Sonrasında İstanbul Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji Programı’nı kazanmıştır. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra “Uzman Klinik Psikolog” unvanı ile mezun olmuştur. Yüksek lisansını “Yetişkin Bireylerde Romantik İlişkilerde Kıskançlığın Benlik Saygısı, Empati Becerisi, Bağlanma Stilleri ve İlişkili Faktörler Üzerinden İncelenmesi.” üzerine yürütmüştür. 

Uzman Klinik Psikolog Bilge Dönmez’in İş Deneyimi

Öğrencilik dönemlerinde İzmir Narlıdere Huzurevi, Stajyer Psikolog, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi-Geriatri Polikliniği, Fizyotem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi,Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kayseri Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde gönüllü olarak staj yapmıştır.

Mesleğine ilk olarak endüstri alanında çalışmak amacıyla İnsan Kaynakları Asistanı olarak başlamıştır. İşe alım süreçlerinde iş başvurusu yapan kişilerin değerlendirilmesi için testler uygulama ve ön görüşme, yeni başlayan kişilerin oryantasyonlarını inceleme ve çalışanların bireysel problemlerini inceleme görevlerini yapmıştır. Farklı yaş gruplarıyla deneyim kazanmak isteyen Bilge Dönmez uzun yıllar Fizyotem Özel Eğitim ve Rehalitasyon Merkezi’nde çocuklar ve aileleriyle çalışmıştır. Etiler’de Seteney Multi-Lingual Çocukevi’nde 0-6 yaş grubu ve aileleriyle çalışmıştır. Klinik alanda uzmanlığını aldıktan sonra Bakırköy’de Psikosanat Danışmanlık Merkezi’nde yetişkin, çocuk ve ergen, aile-çift gruplarla çalışarak mesleki deneyimlerine çeşitlilik kazandırmıştır. Azerbaycan’da Bakü, Gence ve Lenkeran şehirlerinde savaşa katılan asker ve gazilere, savaştan etkilenen sivil halka psikolojik destek verme amacıyla bir süre gönüllü klinik psikolog olarak çalışmıştır.  

Çalışma hayatına ise Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nin Kadıköy, Pendik ve Nişantaşı şubelerinde devam etmektedir. 

Eğitim ve Sertifikalar

 • Kurumsal Danışmanlık Eğitimi- Psk. Duygu Aydın/ KİM Psikoloji, 2021
 • Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi- Klinik Psk. Esra AKCAN/ KİM Psikoloji, 2021
 • Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun ve Masal Terapisi Uygulayıcısı Eğitimi– Arş. Gör. Lütfü Kaan ÖZDEMİR/Bilgelik Enstitüsü,2019
 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı  Terapi Uygulayıcısı Eğitimi-Doç.Dr.Itır TARI CÖMERT/İstanbul Psikoloji Akademisi, 2019
 • 4. Vaka Analizi Zirvesi;Gestalt Terapi-Prof.Dr.Hanna Nita Schler, Bilişsel Davranışçı Terapi-Doç.Dr.Neslihan Kumsar, Aile ve Çift Terapisi-Dr.Çiğdem Yavuz Güler, Otto Kernberg Seans Gösterimi ve Analizi-Uzm.Psk.Aygül Kakırman, Kabul ve Kararlılık Terapisi-Dr.İbrahim Bilgen, Sosyodrama ile Bir Toplumsal Travma Çalışması-Psikoerapist Deniz Altınay, Virgina Satir Seans Gösterimi ve Analizi-Uzm.Psk.Enise Akgül, Varoluşsal Psikoterapi-Uzm.Psk.Şevin Ayan Saatçıoğlu, Irvin Yalom Seans Gösterimi ve Analizi-Uzm.Psk.Şeyma Çetin,Psk.Arınç Sönmez, 2019
 • Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Çocukların Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama Becerilerini 
 • Geliştirmeye Yönelik Müdahaleler Semineri-Doç.Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU/ I’m AR-GE/İstanbul, 2017
 • Yazı Yazma Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Motor Müdahale Semineri-Doç.Dr.Mehmet YANARDAĞ/ I’m AR-GE/İstanbul, 2017
 • Özel Öğrenme Güçlüğü(Okuma-Yazma Güçlüğü) Semineri– I’m AR-GE/İstanbul (2017)
 • Erken Okur Yazarlık Semineri– Prof.Dr. Tevhide KARGIN, Yrd.Doç.Dr.Birkan GÜLDENOĞLU, 2017
 • Klinik Objektif Testler Uygulayıcısı Eğitimi(MMPI, Catell 3A Zeka Testi,  Catell 2A Zeka Testi, Alexander Pratik Yetenek Zeka Testi, Porteus Labirentleri Zeka Testi, Good Enough Testi, AGTE,  Gesell Gelişim Testi, Peabody Resim Kelime Testi , Metropolitan Okul Olgunluk Testi , Bender Gestalt Algı Testi , Benton Görsel Bellek Testi , Draw A Person , Standardize Mini Mental Test)- İstanbul Psikoloji Enstitüsü, 2017
 • UPOK18- Adli Psikoloji Çalışma Grubu/ İzmir Ekonomi Üniversitesi, 2013
 • Pozitivist Psikoloji-Yar.Doç.Zübeyit GÜN/İzmir, 2013
 • EMDR 1.Düzey Temel Eğitimi aldım, Asena Yurtsever’den. ▪️Temel Dinamik Psikoterapi Eğitimi aldım, Doğan Şahin’den.
 • Moodist Akademi’nin 3.Klinik Yaklaşım Eğitimi’ne katıldım.
 • Sezgi Psikoloji’nin Çift Terapisinde Vaka Formülasyonu eğitimine katıldım.

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.