Psikolog Dilara Tekşan
UnvanıPsikolog
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen
Terapi EğitimleriOyun Terapisi, Psikolojik İlk Yardım ve TSSB Eğitimi
Test EğitimleriAGTE (Ankara Gelişim Envanteri), CAT, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Frankfurter Dikkat Testi, D2 Dikkat Testi, Bordon Dikkat Testi, Bier Cümle Tamamlama, Gesell Gelişim Testi, Louisa Duss Hikaye Tamamlama Testi, Peabody Resim Kelime Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Sınav Kaygısı Ölçeği, Frostig Görsel Algı ve Dikkat Testi, Koppit Bir İnsan Çiz Testi, Porteus Labirenti, Benton Görsel Algı ve İdrak Testi, Okula Hazırlık Testi (OKHT), SCL-90-R Testi, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI)

Psikolog Dilara Tekşan Kimdir?

Psikolog Dilara Tekşan İstanbul, Pendik’te doğdu. Psikolog olma hayali ile büyüyen Tekşan’ın lise eğitimi boyunca hedefleri de bu yönde ilerledi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünü kazandı.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Psikolog Dilara Tekşan, Üsküdar Üniversitesi’nde İngilizce Psikoloji bölümünü kazandı ve yüksek onur derecesi ile mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında, klinik psikoloji dersi kapsamında NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde vizitlere katılarak klinik alanda gözlem yapma fırsatı oldu. Psikolog Dilara Tekşan, lisans hayatı devam ederken Özel Bizim Sevgi Çiçekleri ve Rehabilitasyon Merkezi, Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’ nde gönüllü olarak stajlarını tamamladı. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı seven Tekşan, Üsküdar Beylerbeyi’nde bulunan Asude Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde gönüllü çalışmalara katıldı. Öğrenimi devam ederken kendisini geliştirmeye de devam eden Tekşan, Dr. Mert Akcanbaş’tan Psikolojik İlk Yardım ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Eğitimi, Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece’den Oyun Terapisi eğitimi aldı ve Fundem Ece süpervizörlüğünde danışan gördü. Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimi aldı. Pedagojik formasyon stajını Üsküdar Şeyh Şamil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okul psikolojik danışmanı olarak tamamladı. Stajı boyunca lise öğrencilerine yönelik ayrıntılı gözlem ve bilgilendirici sunumlar yapma imkanı oldu. Aynı zamanda Üsküdar Üniversitesi’nden Çocuk Psikometrik Testler Eğitimi’ni alan Tekşan, mesleğine dair kendini geliştirmeye de devam ediyor.

Lisans eğitimini tamamlayan Psikolog Dilara Tekşan, şu anda Gedik Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına devam etmektedir. Aynı zamanda Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Pendik, Kadıköy ve Nişantaşı şubelerinde çocuk ve ergen danışan görmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Okul hayatı boyunca sosyal bir öğrenci olan Tekşan, lise öğrenimi sırasında bir sosyal sorumluluk projesinin içerisinde bulundu. Bu proje ile içinde bulunduğu grup Türkiye’de birinci olduktan sonra ülkeler arası yarışma için İsveç’e gitti. İsveç’te geçirdiği bir hafta sonucunda Dünya dördüncüsü oldular. Dilara Tekşan bu projeden sonra lisans hayatında da sosyal sorumluluk projelerinin içinde bulunmuştur.