Çocuk Pedagog Tavsiye

Bireylerin çocukluk döneminde yaşadıkları deneyimler, duyguları ve davranışları yetişkinliklerine büyük bir ölçüde ışık tuttuğu için çocuk pedagog tavsiye arayışında doğru uzmana ulaşmak önemlidir. Bu yüzden bireylerin çocukluk çağındaki psikolojisi yetişkinliklerinde sağlıklı bir ruh haline sahip olabilmeleri için çok kritiktir.

Bireyler doğumdan itibaren belirli gelişim aşamalarından geçer. Çevresel, genetik ve kültürel faktörlerin tümü bir çocuğun gelişimini ve bunların bir aşamadan diğerine ne kadar hızlı ilerlediğini etkileyebilir.

Yetişkinlere kıyasla, çocuklar için neler yaşadıklarını açıklamak ve duygularını analiz etmek çok daha zordur. Bu yüzden Çocuk psikologları çocukların psikolojilerini analiz etme konusunda kritik öneme sahiptir.

Eğer siz de çocuk pedagogu düşünüyorsanız destek almak için yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Çocukların gelişimsel dönemlerinde karşılaştıkları problemler ileriki hayatlarında önemli bir yer tutabileceği için bir Çocuk psikoloğu tarafından psikolojik destek almaları çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmeleri için çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

Çocuk Psikoloğu veya Çocuk Pedagog Uzmanı Kimdir?

Çocuk psikologları, bir çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimini anlamak için ebeveynleriyle, kendisiyle ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğini gözlemler.

Çocuk Psikologları zaman zaman Gelişim Psikologları ve Pedagoglarla karıştırılabilmektedir.

Çocuk psikologları, gelişim psikologlarına kıyasla daha çok klinik odaklıdır.

Pedagoglar ise çocukların eğitim süreçleriyle ilgilenirler.

Çoğu çocuk psikoloğu veya çocuk pedagog uzmanı özel muayenehanelerde çalışır ve genellikle akademik ve sağlık uzmanlarıyla işbirliği yapar. Bunun beraberinde uzmanlık alanlarına bağlı olarak, mahkeme sisteminde, kreşlerde, ilk ve ortaokullarda, devlet kurumlarında, hastanelerde veya araştırma tesislerinde de çalışabilirler.

Her ebeveyn çocuğunun gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini ister ve çocuğunun davranışlarını detaylı bir şekilde takip eder, ancak bir çocuğun davranışının normal gelişim evresinin bir belirtisi mi yoksa bir anormallik belirtisi mi olduğu her zaman net bir şekilde ebeveynleri tarafından anlaşılamayabilir.

Çocuk psikologları sağlıklı bir gelişimle patolojik bir gelişimin arasındaki farkı anlamada önemli bir role sahiptir.

Çocuk psikologları ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimi en iyi şekilde nasıl kurabileceklerini ve bağlantı kuracaklarını anlamalarına, çocuklarına duyguları yönetmek için başa çıkma mekanizmalarını öğretmelerine ve çocukların her yeni gelişim aşamasında sağlıklı bir şekilde ilerleyerek gelişmesine yardımcı olabilirler.

Çocuk pedagog tavsiye arayışında uzmanın yetkinliklerini incelemek önemlidir.

Çocuk Pedagog Tavsiye Arayışında Doğru Adres DDM

Çocuk Pedagog Tavsiye Sürecinde Uzmandan Neler Beklenebilir?

Bir Çocuk psikoloğunun görevleri uzmanlaşmayı seçtiği yere bağlı olsa da, başlıca görevleri psikolojik testler uygulamaktan çocuk gelişmiyle ilgili bilimsel araştırmalat yapmaya, çocukların davranış sorunlarını yönetmeye ve bir sağlık ekibiyle beraber bir tedavi planı hazırlamaya kadar uzanır.

Bunun beraberinde Çocuk psikologları anormal davranışları erken teşhis edebilir, öğrenme sorunları, hiperaktivite veya anksiyete gibi yaygın davranışsal sorunların kökenini tespit etmeye yardımcı olabilir ve çocuklarla erken çocukluk travması üzerine çalışabilir.

Bunun beraberinde otizm gibi gelişimsel gecikmeleri veya anormallikleri değerlendirmeye, teşhis etmeye ve gelişimsel gecikmeler için önleyci tedavi uygulamaya yardımcı olabilirler.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Psikologları çocuğun fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişiminin etkileşimini inceler. Tüm bu faktörler çocuğun genetiğinden ve çevresinden etkilenir ve kişilerarası büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

Çocuklarda fiziksel gelişim tipik olarak öngörülebilir olaylar dizisidir ve belirli aşamalar şeklinde gerçekleşir.

Çocuk Psikologlarının, çocukların fiziksel gelişimini gözlemlemede ve gelişimsel düzensizlikleri gösterebilecek herhangi bir anormallik varsa belirlemede önemli bir rolü vardır.

Bunun beraberinde çocukların fiziksel olarak normal şekilde gelişmesini sağlamak için hastalığın gidişatını öngörerek, bir önleyici tedavi protokolü geliştirirler.

Çocuk Psikologları çocukların fiziksel gelişiminin beraberinde bilişsel gelişimlerini ve duygusal gelişimlerini de inceler.

Bilişsel gelişim, bir çocuğun entelektüel öğrenme ve düşünce süreçlerini ifade eder.

Duygusal gelişimse, çocuğun duygularını nasıl hissettiğini, anladığını ve ifade ettiğini ifade eder.

Çocukların birçoğu için duyguları uygun şekilde düzenlemek ve ifade etmek zor olabilir.

Çocukların duygularını erken yaşta anlamalarına yardımcı olmak, gelecekteki duygusal gelişimleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağı için çocuk pedagog tavsiye sürecinde doğru uzmana ulaşmanız çocukların duygularını sağlıklı ve olumlu bir şekilde anlamasına ve ifade etmesine yardımcı olabilirler.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Kaynaklar

Cherry, H. (2020). How to Become a Child Psychologist: Very Well Mind

Melisa Mori

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.