Evlilik danışmanlığı, eşlerin evlilikte yaşadığı olaylar karşısında uyumlarını, sevgi ve güven bağlarını güçlendirmeye yönelik süreçtir.

Bireylerin ikili ilişkilerinden doyum sağlamak ve birlikte hayatı birleştirebilecekleri bir hayat arkadaşı istemeleri gayet doğal bir ihtiyaçtır. Kişilerin barınma, yemek yeme gibi ihtiyaçları olduğu gibi aynı zamanda yanında güvenli hissedebileceği bir limana da ihtiyaç duyarlar.

Romantik ilişkiler, sevgililik veya evlilik ruhsal ve bedensel olarak bir hayatı paylaşma isteği her iki partner için de bazen yorucu olabilmektedir.

Evlilik danışmanlığı çiftlerin evlilik içerisinde yaşamış olduğu, iletişim kopuklukları, ilgisizlik, anlaşılamama hissi, kendini yalnız hissetme, beklentilerin karşılanamaması gibi pek çok problemle çalışarak ilişkilerin doyum verici bir çizgide ilerlemesini sağlar.

Eğer siz de destek almak istiyorsanız yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Evlilik danışmanlığı sayesinde kişiler çatışmaların ardında yatan istek ve beklentilerini daha kolaylıkla görebilirler. Çatışmaların altındaki iletişim problemleri, empati kurmada güçlük ya da geçmiş yaşantılara aşırı bağlı olma gibi faktörler çiftler arasındaki uyumu bozucu etkiye sahip olabilir. Ancak bunların ötesinde buzdağının görünmeyen tarafına bakacak olursak bu problemlerin ardında da çiftlerin ortak duygusal bir paydada buluşamaması gibi bir uzaklık olabilmektedir. Duygusal erişilemezlik ve çiftlerin birbirlerine verdikleri duygusal yanıtların oldukça az oluşu gibi faktörler çiftleri ne yazık ki aynı ev içerisinde iki yabancı oyununu oynamaya itmektedir.

Evlilik Danışmanlığı sayesinde kişilerin yaşamış olduğu çatışmaların arkasındaki istekler, beklentiler ve yakarışlar gün yüzüne çıkar. Eşlerin birbirini daha iyi anladığı, kurulan cümlelerin ardında yatan “elimi tut, yanımda olduğunu bilmek ve yanında güvende hissetmek istiyorum” ifadeleri duyulmaya başlar.

“Biri sizi sevdiği zaman isminizi farklı söyler. İsminizin ağzında güvende olduğunu bilirsiniz.”

İnsanlar da tam da bu arayıştan ötürü güvende olduğuna inandıkları limanları seçerler. İlişkiler hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aile dinamikleri, deneyimler, eski kız/ erkek arkadaşla yaşantılar gibi pek çok faktör ilişkilere bakışımızı ve bağlanma şeklimizi etkileyebilir.

Aşinalık Nedir, İlişkilerimi Yönlendirir mi?

Aşinalık/Tanıdıklık bu noktada önemli bir kavramdır. Daha önce görülen, tanınan ve aşina olunan özelliklere sahip birini hayatımıza alma olasılığımız daha yüksektir. İnsanların ilişkilerinde anne ya da babalarına benzeyen partnerler seçmesi de buna örnek olarak verilebilir. İnsanlar risklerini bildikleri ve tanıdıkları nesne ve insanlara yönelme eğilimindedir. Geçmiş deneyim ve ilişkiler de aşinalık kavramını içinde barındırabilir. Aşinalık kişiyi nelerin beklediğine dair ipuçları ve bilgi balonları göndermektedir. Tanıdık gelen kişi veya nesneye yönelme eğilimi kişinin kendini güvende hissetme ihtiyacından gelir.

Evlilik Danışmanlığı Bireysel Konuları da Ele Alır

Geçmiş ilişkilerimizdeki deneyimlerimiz kaygılı, korkulu ya da güvenli bağlanmamıza neden olabilir. Yeni ilişkilerimizde de bu bağlanma şeklimizi sürdürebiliriz.

 Bu sebeple kişinin kendisine ilişkin dinamikleri çözebilmesi ve geçmiş yaşantıları da doğru anlamlandırıyor olması sağlıklı ilişkiler kurabilmek ve sürdürebilmek için önemlidir. Bazı ilişkiler doyum verici ve güven uyandırıcı iken bazı ilişkiler kaygı ve korku yaratabilir. Kişinin rahatlıkla duygu ve düşüncelerini paylaşamadığı bir ilişkide birincil kaygı denilen korkumuz ateşlenir.

Partnerimize erişemediğimizi düşündüğümüz, ondan istediğimiz gibi duygusal yanıt alamadığımız ilişkilerde sevgi bağımızın kopma ihtimaline ve yalnız kalmamıza ilişkin korkular duyabiliriz.

Evlilik danışmanlığında kişilerin birbirlerinden fiziken ve ruhen uzaklaşmalarına izin vermeden hayata uyumlarını kolaylaştırmak ve kaygıyı ilişkilerden olabildiğince uzak tutmak amaçlanır.*[2] İlişkiler hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan yalnızca sosyal bir varlık değil aynı zamanda biriyle aynı anne-bebek arasında olduğu gibi güvenli bağlanma kurarak yalnız olmadığını hissetme ihtiyacı içerisindedir. Evlilik de bunu en iyi şekilde hem ruhsal hem bedensel bir şekilde karşılayabildiğimiz bir yuva sunar insanlara.

Eşimizle ya da partnerimizle aramızda sağlıklı ve güçlü bir bağ olması kişinin aynı zamanda benliğine de olumlu katkı sağlamaktadır. Eşiyle güvenli bağ kurmuş bir bireyin kendisine verdiği değer artar, kendisini daha mutlu hisseder.

 Bu yönüyle evlilik danışmanlığında kişilerin birbirleriyle daha doyum verici ilişkilerini geliştirmenin yanında kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissetmelerine de yardımcı olur.

Evlilik Danışmanlığı DDM

Evlilik Öncesi Danışmanlığı Nedir?

Evlilik öncesi danışmanlığı ise evlilik öncesinde partnerlerin evlilik sırasında ortaya çıkabilecek bir problem durumunun önceden sezilebilmesi ve sağlıklı ilişkilerin nasıl kurulacağı ve sürdürülebileceği gibi konularda yardımcı olabilmektedir. Bu sayede ilişkilerde partnerler birbirlerinin hassas noktalarını fark edebilir, birbirleriyle duygusal yakınlık kurabilir. Olası risk etmenlerini önceden fark etmek önemlidir. Evlilik öncesi danışmanlığı sayesinde bireylerin planladıkları hayatı yaşamak için bireylerin öznel olarak istek ve beklentileri tartışılır. Evlilik içerisinde sağlıklı bir duygusal bağın oluşması, eşlerin birbirlerini rahatlıkla anlayabilmesi sağlanır. Partnerlerin birbirlerinden farklı hayatlar sürüyor olması, dünya görüşlerinin farklılaşması gibi sebepler evlilik öncesi danışmanlığının önemini vurgulamaktadır.

Evlilik gibi ciddi kararlar alırken bireylerin bilgi ve becerileri de yetersiz kalabilir. Evlilik danışmanlığı sayesinde bireyler birbirlerini daha iyi tanıma, birbirlerinin beklentilerini sorgulama ve tartışma, eşler arasındaki uyumu arttırma gibi konularda bilgilenmektedirler. Bu anlamda gelecekte istenmeyen durumları olabildiğince engellemek ve bilgi ve becerileri bu yönde arttırmak evlilik öncesi, sırası ve sonrası danışmanlığının önemini vurgulamaktadır.

Evlilik Danışmanlığında Hangi Konular Ele Alınır?

Evlilik Danışmanlığında;

 • İletişim
 • Yakınlık
 • Bağlılık
 • Uyum problemleri
 • Cinsel yaşam
 • Beklentiler
 • Çatışmalar, tartışmalar
 • İlişkinin sağlıklı şekilde sonlanması
 • Kıskançlık
 • İlişki algısı
 • Geçmiş yaşantıların şuan ki ilişkiye etkileri
 • Güvensizlik
 • Sağlıklı bağ kuramama vb. pek çok konuda evlilik danışmanlığından faydalanılabilir.

Evlilik danışmanlığı yalnızca aile kurumunun sürdürülebilirliğini korumak değil aynı zamanda ilişkilerin sağlıklı ve her iki tarafında zarar görmeden sonlandırılabilmesi konusunda da rehberlik etmektedir.

Eşinizle yaşamış olduğunuz problemlerle baş etmekte zorlanıyorsanız Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nde evlilik danışmanlığı bünyesinde destek alabilir ve sağlıklı ilişkilerin yapıtaşlarını birlikte atabilirsiniz. Yetişkinler ile çift ve cinsel terapi alanında çalışan uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz. Evlilik Danışmanı Psikoloğu Güvenli bir ortamda eşler birbirleriyle yeniden sağlıklı iletişime geçme fırsatı yakalarlar.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.