Uzman Psikolog Damla Yıldız
UnvanıUzman Psikolojik Danışman – Aile Danışmanı
Uzmanlık AlanlarıYetişkin ve Çift
Terapi EğitimleriKabul ve Kararlılık Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Cinsel Terapi
Hizmet BölgeleriPendik PsikologKadıköy PsikologNişantaşı Psikolog

Online Psikolog Randevu Talebi

Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Damla Yıldız Kimdir?

Uzman Psikolojik Danışman Damla Yıldız, Adana’da doğmuştur. Ailesinden etkilenerek İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümünü seçmiş ve 4. sınıfa kadar devam etmiştir. Fizik bölümünü bitirmeden hayalindeki mesleği yapması gerektiğine inanarak Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü kazanmış, yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi PDR yüksek lisans programına girdikten sonra kariyer yolculuğu bağlamış; öncesinde Ankara Üniversitesi öğrencilerine kariyer danışmanlığı, daha sonra lise öğrencileri ile çalışarak kariyer planlama süreçlerine rehberlik etmiştir. Öğrencilerle çalıştığı bu süre içinde, öğrencide değişim sağlayabilmek için işe önce aileden başlanması gerektiğini fark ederek aile danışmanlığına yönelmiş, Mersin Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisans programını yüksek onur derecesi ile tamamlamış ve bu süreç içinde çift terapisi ile ilgili çeşitli eğitimler almıştır. 

Tüm bunların yanında küçüklük hayali olan bireysel psikoterapi alanında çeşitli eğitimler almaya devam etmiş; BDT, EMDR, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimlerini almıştır. 3. Dalga terapi yöntemlerinden olan Kabul ve Kararlılık Terapisi eğitimini aldıktan sonra ise seanslarını bu ekol doğrultusunda yürütmeye başlamıştır. 

Hem yetişkin hem çiftlerle terapi süreci yürütürken akademik çalışmalarına devam etmek ve yetkinliğini geliştirmek için Mersin Üniversitesi PDR bölümü doktora programına girmiş, ders sürecini tamamlayarak tez sürecine geçmiştir. Bireysel Terapi ve Kariyer Danışmanlığı ile ilgili kitaplarda bölüm yazarlığı yapmıştır. Çeşitli ölçek ve envanterlerin gelişiminde aktif rol oynamıştır. 

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Damla Yıldız, Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü yüksek onur derecesi ile bitirdikten sonra ilk olarak Ankara Üniversitesi PDR bölümü yüksek lisans programını, “Üniversite Öğrencilerinde Psikolojik İyi Oluş ve Yaşamda Anlamın Yordayıcısı Olarak Prososyal Davranışlar” başlıklı teziyle tamamlamış, “Uzman Psikolojik Danışman” unvanını almıştır. 

Sonrasında Mersin Üniversitesi Aile Danışmanlığı ve Eğitimi tezsiz yüksek lisans programını “Bağlanma ve Partner İlişkilerinin Nörobiyolojisi” projesi ile tamamlamıştır.

Şu an Mersin Üniversitesi PDR bölümü doktora programına devam etmektedir.

İş Deneyimleri

Ankara Üniversitesindeki yüksek lisans sürecinde, üniversite öğrencilerinin kariyer seçimlerine yön vermelerine rehberlik edebilmek adına Ankara Üniversitesi Kariyer Merkezinde görev yaptıktan sonra çeşitli kurumlarda okul psikolojik danışmanı olarak görev almıştır. PDR yüksek lisansını bitirdikten sonra bireysel psikoterapi eğitimleri alarak çeşitli kurumlarda bireysel psikoterapi seansları yürütmüştür. Aile Danışmanlığı yüksek lisansını bitirdikten sonra çift terapisi ile ilgili eğitimlerini de tamamlayarak çift terapisi seansları yürütmeye de başlamıştır. 

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Yardım etmenin dönüştürücü gücünü fark ederek okuduğu bölümü değiştirdikten sonra, lisans öğrenimi görürken bölüm arkadaşları ile birlikte görme engelli bireylerin gözü olabilmek adına “Kör Seyyah” projesini oluşturmuşlardır. Bu proje, çeşitli tarihi ve turistlik yerlerin betimlemesini ayrıntılı şekilde sözel şekilde anlattıkları bir oluşumdur. 

Yüksek lisans ve doktora süreçlerinde çeşitli okullar, belediyeler, kulüpler ve radyolarda toplumun farkındalığını artırabilmek adına çeşitli sunum ve seminerler vermiştir. 

6 Şubat depreminden sonra Mersin Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminde Afet Sonrası Gönüllü Psikolojik Danışman olarak görev almış ve afetten etkilenen öğrencilerle bireysel seanslar yürütmüştür.

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.