UnvanıPsikolog
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen
Terapi EğitimleriOyun Terapisi, çocuk ve ergen BDT, BBMP
Test EğitimleriAGTE (Ankara Gelişim Envanteri), CAT, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi, TAT, Gessel Gelişim Testi, Louisa Duss Hikaye Tamamlama Testi, Peabody Resimli Kelime Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Burdon Dikkat Testi, Frostig Görsel Algı Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Bir Çocuk/Aile/Hayvan Çiz, MMPI, SCL-90, Standardize Mini Mental Test, Klinik Ölçekler
Hizmet BölgeleriKadıköy PsikologPendik PsikologNişantaşı PsikologOnline Psikolog

Online Psikolog Randevu Talebi

Psikolog Şefika Uygun Kimdir?

   Doğma büyüme İstanbul’lu olan Şefika Uygun eğitimine Bilfen eğitim kurumlarında başlamış ve tamamlamıştır. Lise birinci sınıftan itibaren geleceği hakkında planlar yapan Şefika Uygun bu süreçte kendini anlamanın, karşı taraf ile empati kurmanın, başkalarına destek olabilmenin, düşünce ve davranışların insanları ne kadar etkilediğinin farkına varmıştır. Hem kendini tanıma hem de hayatı anlamlandırma adına ilgili araştırma ve incelemeler yapmıştır. Bu süreçte başkalarının da hayatlarına dokunmak, hayat yolculuklarında yardımcı olabilmenin psikoloji alanında gerçekleşebileceğini kavramış ve bu alanda ihtisas yapmaya karar vermiştir.

   Psikolog olmanın anlamını ve önemini tam anlamıyla kafasında oturttuktan sonra psikolog olma hayalini gerçekleştirmek adına hazırlanmaya başlamış ve İstanbul Bilgi Üniversitesi psikoloji bölümünü kazanmıştır. 

   Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yaşanan olayların insanın hayatının temeline olan etkisini gördükten sonra çalışmalarını daha çok bu yöne kaydırmıştır.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

 İstanbul Bilgi Üniversitesi psikoloji (İngilizce) bölümüne kabul edilmiştir. Üniversite dönemi sırasında psikoloji kulüplerine ve benzeri destek gerektirecek kulüplere üye olmuş, özellikle çocuklar üzerinde odaklı projeler yapmıştır. Medya ve sosyoloji dersleri de alarak psikoloji alanına yönelik projeler hazırlamıştır.

   Üniversite hayatına devam ederken özel bir anaokulunda staja başlamış, çocuk gözlemleri yapmıştır. Daha sonra Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece’den oyun terapisi, Uzman Klinik Psikolog Sezin Başoğlu’ndan resim analizi, çocuk odaklı projektif ve objektif test eğitimlerini alarak kendini geliştirmeye devam etmiş ve anaokullarındaki staj süresince çocuklara test uygulamaları yapmıştır. Bunların yanı sıra farklı farklı seminer ve atölyelere katılarak bilgilerini pekiştirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye devam etmiştir.  

   Üniversiteden mezun olduktan sonra staj yaptığı anaokulunda çalışmaya başlamasıyla beraber farklı anaokulları ile de çalışmaya devam etmiştir. Bu süreç içerisinde de test uygulamaları ve gerekli çocuklar ile oyun terapileri gerçekleştirmiştir. Çocuklar ile grup etkinlikleri yapmıştır.

   Psikiyatrist Doç. Dr. Vahdet Görmez ’den Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. (BDPD)

Psikolojik Danışman Kenan Demirkapı’dan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna Yönelik Bedensel ve Bilişsel Müdahale (BBMP)  eğitimi almıştır.  

   Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nde yetişkin odaklı staj programına katılmıştır. Staj dahilinde yetişkin odaklı eğitimler ve atölyelerde bulunmuş, makaleler yazmıştır.

   Kidged adlı kişisel dönüşüm ve gelişim derneği üyesidir. Bu dernek içerisinde özellikle kadın, kızlar ve çocuklar için yapılan toplantılarda yer almıştır.

   Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nde çocuk ve ergen danışan kabul etmektedir.

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.