EMDR terapisi nedir? (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), yaşanan ve etkisinden kurtulmakta güçlük çekilen rahatsız edici olay, anı ve huzursuzlukları anlamlandırarak bireyi rahatlatmayı hedefeleyen bir terapi yöntemdir.

Psikoterapi yöntemlerinden biri olan EMDR Terapisi esnasında, anılarımıza ait bilgileri zihnimizde yeniden işlemleriz. Birey tarafından olumsuz olarak depolanan hafıza ve anıların terapi esnasında adaptif (uyumsal) bilgi işleme modeli rehberliğinde yeniden işlemlenmesi üzerine bir psikoterapi yöntemidir. 

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

EMDR Terapisi Nedir? Kısa Tarihçesi ve Gelişimi

1987 yılında Francine Shapiro doktora tezini yazmak üzere olduğu bir dönemde, kafasındaki rahatsız edici düşüncelerle yürürken bir bankta oturur ve karşıdaki sahada oynanmakta olan tenis maçına dalar. Bir müddet tenis maçını takip ettikten sonra kafasındaki olumsuz, rahatsız edici düşüncelerden enteresan bir şekilde kurtulduğunu fark eder ve bu konuyu araştırmaya koyulur. Maç sırasında tenis topunu izlemesi ve buna bağlı olarak gözlerin sağa sola hareket etmesinin beynin her iki lobunu ayrı ayrı uyardığını öğrenir. Bu şekildeki çift yönlü bilateral uyarımın travmatik bilgileri işlediğini, bu durumun da yaşanmış travmaların ve olumsuz düşüncelerin acı verici etkisini azalttığını keşfeder.

EMDR süreci Ram uyku sürecine benzemektedir. Ram dönemindeki hızlı göz hareketleri de rüya sırasında beyindeki bilginin işlendiğinin bir göstergesidir.

Yıllar içerisinde bu konu ile ilgili olarak pek çok deneysel araştırma yapılmış ve diğer psikoterapi yaklaşım ve kuramlarından da ilham alınarak EMDR adında sistematik bir terapi yöntemi geliştirilmiştir. 

EMDR terapisi

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Tüm terapi çeşitlerinde olduğu gibi bu terapide de danışan ve terapist arasındaki terapötik ilişki kurulduktan sonra, çalışılması belirlenen anılara ulaşılır ve danışana iki yönlü uyaranlar verilir. Bunlar; göz hareketleri, iki yönlü dokunsal uyaranlar verme ya da iki kulaktan sesli uyaran verme şeklinde olabilmektedir. 

İki yönlü uyaranlar terapideki temel yöntemdir. Bu uyaranlar sayesinde beynin iki yarım küresinde geçişler saplanır. Olumsuz, kaygılı, korkulu hafızanın yerine güvenli yeni bilgiler oluşturulması hedeflenmektedir. 

Terapi sürecinin aşamaları şu şekildedir;
1) Danışan Geçmişi (Anamnez)
2) Hazırlık (Danışanın bilgilendirilmesi, güvenli yer oluşturulması gibi)
3) Değerlendirme
– Hedef anının belirlenmesi.
– Hedef anı ile ilgili olumsuz inancın belirlenmesi.
– Hedef anı ile ilgili danışanın şu anda sahip olmasını istediği olumlu inancın belirlenmesi.
– Olumlu inancın şu anda danışana ne kadar gerçekçi geldiğinin puanlanması (1-7).
– Hedef anıyla ilgili duyguların belirlenmesi
– Duygunun bedenin neresinde ne düzeyde rahatsızlık yarattığının belirlenmesi (0-10).
4) Duyarsızlaştırma (Çift taraflı bilateral uyarımlar)
5) Yerleştirme (Pozitif inancın yerleştirilmesi)
6) Beden Tarama
7) Tamamlama
8) Yeniden Değerlendirme

EMDR Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

EMDR nedir? temelde yoğun korku ve kaygılar için uygulansa da günümüzde birçok psikiyatrik bozuklukta kullanılabilen bir terapidir. EMDR‘ın kullanıldığı rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

· EMDR terapisi ile kaza, deprem, savaş, taciz, şiddet gibi travmatik olayların üzerimizde bıraktığı kötü etkilerden kurtulabiliriz.

· EMDR terapisi nedir? Etkili olduğu diğer bir alan olumsuz yaşam deneyimleridir.

· Ayrıca yaşadığımız travma ve olumsuz yaşam olayları, kaygı bozukluğu, depresyon, kızgınlık ve öfke nöbetlerine de neden olduğu için bunlar da EMDR terapisi ile tedavi edilebilir.

· EMDR terapisi ayrıca; aile çatışmaları, boşanma, okulda zorlayıcı olaylar gibi kriz yaşantılarında; kaygı bozuklukları ve fobilerde de etkili olmaktadır.

EMDR’ın Tedavi Ettiği Başlıca Rahatsızlıklar;

 • Kişilik Bozuklukları
 • Panik Bozukluğu
 • Kaygı Bozuklukları
 • Depresyon
 • Komplike Yas
 • Disosiyasyon
 • Rahatsız Edici Anılar
 • Fobiler
 • Yeme Bozuklukları
 • Stres
 • Performans Kaygısı

EMDR Tedavisi Sonrasında Rahatsızlıkların Tekrar Etme İhtimali Nedir ?

EMDR terapisinde kötü olayların tamamen unutulması mümkün değildir, birey bu terapi sayesinde anıları hatırlar ancak daha önce olduğu gibi bu anılardan olumsuz etkilenmez ve büyük tepkiler göstermiyor hâle gelir.Bu sebeple EMDR terapi sonrasında anılar üzerindeki olumsuz tepkilerin tekrar ortaya çıkmayacağı söyelenebilir. EMDR terapisi tüm dünyada kabul gören ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Dünya üzerinde EMDR’nin etkinliğini kabul eden uluslararası birçok önemli sağlık kuruluşu vardır.

EMDR Tedavisi Eğitimi?

EMDR terapisini yalnızca EMDR Türkiye Derneği’nin EMDR Avrupa onaylı sertifikalı eğitimini tamamlamış psikologlar uygulayabilir.

EMDR Nedir? Terapisi Ne Kadar Sürmektedir?

EMDR Terapi literatüründe ‘Kısa Süreli Terapiler’ grubunda yer almaktadır. EMDR tedavisinin ne kadar süreceği sorunun tipi, danışanın bugünkü yaşam koşulları, önceki travmalarının sayısı ve etkisi ile bağlantılıdır. Her kişinin bilgileri kendi değerleri ve deneyimleri doğrultusunda kendine has bir biçimde işlemesi de süreyi etkiler.

EMDR Terapisine yönelik daha detaylı bilgi aşağıdaki web sitelerinde bulunabilir:

EMDR International Association:
EMDR Europe: www.europe.org
EMDR Institute:
EMDR Türkiye:

EMDR Terapisinin Uygulama Alanları Nelerdir? 

Temelde yoğun korku ve kaygılar için uygulanan bu terapi yönteminin bazı psikiyatrik rahatsızlıklarda da etkili olduğu görülmüştür. Bunlar;

Kaza, deprem, savaş, taciz, şiddet aile çatışmaları, boşanma, okulda zorlayıcı olaylar gibi olumsuz yaşam deneyimlerinde olduğu gibi, Travma Sonrası Stres Bozukluğun, kaygı bozukluğu, depresyon, fobilerde de kullanılabilmektedir.

Ece Şakar

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.