İlişki terapisti geçmişten günümüze, ilişkiler toplumun ve insanların üstünde oldukça düşündüğü bir konu olmuştur. Çünkü insan, sosyal bir varlıktır ve sürekli olarak ilişki halindedir. Sosyal bir bireyin aslında su kadar mühim olan bir ihtiyacıdır ilişki kurmak ve ilişkide olma ihtiyacı. Düşündüğümüzde ilişki; iki şey arasında karşılıklı bağ, ilgi, temas ve görünmeyen bir ruhsal yakınlığa denir. Öyle ki, ilişki dediğimiz şey aslında anne-baba ve çocuk, karı-koca, öğrenci-öğretmen, aşk ilişkisi, cinsel ilişki ve arkadaşlık ilişkisi gibi birçok ilişki türünü kapsar. Bu makalede sırasıyla; ilişki psikoloğu, ilişki uzmanı, evlilik danışmanlığı ve ilişki uzmanı ve en iyi evlilik terapisti konuları ele alınmıştır.

Eğer siz de ilişki terapisi konusunda destek almak isterseniz yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

İlişki Psikoloğu

Her şeyden önce İlişki Terapistinde, psikologlar ilişki psikoloğu olabilmek için gerekli eğitimlerden geçer ve ilişki alanında uzmanlaşırlar. Bununla birlikte, ilişki psikoloğu bireylerin ilişkiler hakkında yaşadıkları problemlerine, endişelerine, korkularına ya da bu konudaki çözemediği hislerine çözüm yolu üretmek için yardımcı olan uzman kişilerdir. Ayrıca, ilişki psikologları çeşitli terapi yöntemlerini öğrenip ilişki terapisti olabilirler. Bu terapi çeşidi bir psikoterapi çeşididir.

Bu psikoterapi kapsamında çiftlerin iletişimlerini kuvvetlendirmesi ve daha sağlıklı etkileşime geçme yöntemlerini keşfetmeleri hedeflenir. Psikoterapiyi (çeşitleri: aile, çocuk, ilişki, grup ve bireysel) uygulayan ilişki alanında uzman psikologlar ilişki terapisti olarak adlandırılır. İlişki terapisti, ilişki sorunlarını ya da bireysel sorunlarınızı empatiyle ve uzmanlıkla dinlemek için eğitimini almış profesyoneldir. Dahası, ilişki terapistleri taraflar arasında herhangi bir taraf tutmayan tavrı sayesinde kişilerinde ilişkilerine objektif bir bakış açısı geliştirmelerine olanak sağlar. Bununla beraber, kısaca tanım olarak; ilişki terapisi, insan ilişkilerinin, ilişkinin tarafları açısından daha doyum verici hale getirilmesi için gerçekleştirilen bir psikoterapi sürecidir. Ek olarak, ilişki terapistleri ilişki terapisiyle birlikte aldatma, şiddet, iletişim sorunları, boşanma ve ayrılık gibi birçok konuda size destek sağlar.

İlişiki Psikoloğu

 İlişki Uzmanı

Bir önceki sayfadaki ilişki terapistinden farkları uzmanlaşmış kişiler olmalarıdır. Ayrıca, ilişki uzmanları, ilişki terapisinde uzmanlaşmış psikologlardır. İlişki uzmanı, ilişki konusunda problemler yaşayan çiftlere profesyonel düzeyde destek veren terapistlerdir. İlişki konusunda danışmanlığa ihtiyaç duyan her çiftin danıştığı ilişki uzmanları, sevgili olan çiftlere ya da evli çiftlere ilişkileri içerisinde yaşadıkları sorunları çözmeleri konusunda ya da içinde bulundukları konumu daha da iyi hale dönüştürebilmelerinde yardımcı olmaktadır. Ek olarak, evlilik öncesi ve sonrası, çocuk sonrası, orta yaş dönemi ve ergen çocuklara sahip olan çiftlerin sadece sorunları olduğu için değil, sorunların oluşumunu önlemek için ilişki uzmanına başvurması tavsiye edilir.

Evlilik Danışmanlığı ve İlişki Uzmanı

Öncelikle evlilik; iki yabancının farklı değerler, kısmen ya da tamamen farklı kültürlerle ve iki ayrı aile öyküsüyle bir araya geldikleri ve kendilerini yeniden tanımladıkları, yeni ve özel bir yapı olarak tanımlanabilir. Bu yüzden, evlilik kurumu her çift için farklı anlamlar ifade edebilir. Örnek verecek olursam, yakıştırmadığımız, çok kavga ettiğini ve ayrılacaklarını düşündüğümüz bir çift uzun yıllar evli kalırken, uyumlu ve hoş gözüken, tartıştığını dahi görmediğimiz çiftlerin evlilikleri 1 yıl bile sürmeyebiliyor.

Evlilik danışmanları ve ilişki uzmanları evliliklerinde bu gibi pek çok sorunla karşılaşan bireylere yardımcı olurlar. Evlilik danışmanlığı, evlilik ilişkisini, evliliğin her iki tarafı (kadın ve erkek) açısından da, daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik danışmanlık sürecidir. Evlilik danışmanlığını, sorunlarınızı çözmenizde yardımcı olmak üzere gerekli eğitimleri almış psikologlar tarafından yapılır. Ancak, psikologların sihirli değneği olmadığını unutmamak gerekir. Bundan dolayı, evlilikte olan sorunların düzelmesi ve sağlıklı bir ilişki kurmak için öncelikle çiftlerin bunu istemesi gerekir.

En İyi Evlilik Terapisti

Bakıldığında İlişki Terapisti, en iyi evliliğin sahip olduğu bazı maddeler en iyi evlilik terapisti için de geçerlidir. Bu maddeleri; iletişim, yakınlık, bağlılık (sadakat), uyum sorunları, cinsellik, beklentiler, tartışmalar, kıskançlık, ilişki algısı, geçmiş, güvensizlik gibi sıralayabiliriz. Ek olarak, evlilik danışmanlığında kişilerin birbirlerinden fiziken ve ruhen uzaklaşmalarına izin vermeden hayata uyumlarını kolaylaştırmak ve kaygıyı ilişkilerden olabildiğince uzak tutmak amaçlanır. En iyi evlilik terapisti ise tam da bu çerçeveler doğrultusunda hareket eder.

Yani, sadece çift değil bireysel odaklı da bir yaklaşımda bulunur ve iki tarafa da eşit mesafede yaklaşır. Dolayısıyla, ilişkilerin doyum verici olmasına ve bireylerin kendine olan güveninin de artmasına olanak sağlarlar. Ayrıca, (en iyi) evlilik terapistleri sadece ilişki içindeyken değil ilişkiyi sonlandırma süreci yaşarken de tarafların ve çocukların zarar görmemesi adına önemli bir rol oynar.

Sonuç olarak, eğer senin, ailenin ya da çevrendeki birinin ilişkisinde veya evliliğinde bu makalede ele aldığımız problemlerle karşılaşıyorsa ve bu anlamda psikolojik destek almak istiyorsa alanında oldukça deneyimli ve başaralı uzman kadromuz tarafından destek alıp ilişki ve evlilik hakkındaki sorunlarınızı aşabilirsiniz.

Özet: Öncelikle ilişki; iki şey arasında karşılıklı bağ, ilgi, temas ve görünmeyen bir ruhsal yakınlığa denir. Bununla beraber; İlişki terapisti, ilişki sorunlarını ya da bireysel sorunlarınızı empatiyle ve uzmanlıkla dinlemek için eğitimini almış profesyoneldir. Ek olarak; ilişki uzmanı, ilişki konusunda problemler yaşayan çiftlere destek veren terapistlerdir. Ayrıca, evlilik danışmanlığı, evliliğin her iki tarafı açısından da, daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik danışmanlık sürecidir. Son olarak, (en iyi) evlilik terapistleri sadece ilişki içindeyken değil ilişkiyi sonlandırma süreci yaşarken de tarafların ve çocukların zarar görmemesini hedefler.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

ALEYNA GÜMÜŞ

KAYNAKÇA

  1. https://terappin.com/blog/iliski
  2. https://terapievi.com/iliski/
  3. https://www.ayseyanik.com/iliski/
  4. https://www.sabriburhanoglu.com/evlilik-nedir-mutlu-evlilik-nasil-olur
  5. https://ozgeakcay.com/evlilik-danismanligi-nedir/
  6. dunyadanismanlikmerkezi.com/ hizmetlerimiz/cift-psikologu/evlilik-danismanligi/

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.