Oyun terapisi hizmeti

Oyun terapisi; çocukların iç dünyasını kavramaya yönelik onların davranışsal ve duyuşsal problemlerini çözme odaklı ilerleyen terapi yöntemidir. (👉Terapi Yöntemleri👈)

Oyun Terapisinin İşlevleri

Oyun oynamanın üç işlevi bulunmaktadır: çocuğun bilişsel gelişimini desteklemek, motor kabiliyetlerini geliştirmek ve duygusal dışavurumu sağlamak.

Çocuk oyun oynarken deneyimlediği dış dünyanın bir simülasyonunu oluşturur ve bir nevi onu prova eder.

Oyun terapisi, çocukların yetişkinler gibi kendi duyguları hakkında konuşamamasından dolayı, çocuğun duygusal dünyasına ulaşmak için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Özel hazırlanmış ve simgesel anlamları bulunan oyuncaklarla dolu bir odada terapist, çocuğun yarattığı oyuna ortak olur. Bu oyuncaklar çocuğun duygusal ihtiyacını temsil ederler.

Travma yaşayan çocukla rol oyunları oynanarak bu zor deneyimleri tekrar canlandırılır.

Çocuk; kızgınlık, öfke, üzüntü ve hayal kırıklıklarını ifade etme şansı bulur. Bu olumsuz deneyimlere terapistle kurduğu güven verici ilişki ışığında tekrar yaklaşılır ve sorunlarla ilgili anlayış ve rahatlığa ulaşılmaya çalışılır.

Oyunlarda yarattığı, yaşamına benzer durumlara karşı bakış açısı ve davranışlarını oyun sürecine müdahale eden terapist sayesinde değiştirir. Bu şekilde hayatla ve insanlarla kurduğu ilişki sağlıklı bir hale gelir.

Ebeveynlerin tutumu ve desteği de oyun terapisi için vazgeçilmez bir unsurdur.

Çocuklara oyun terapisi kapsamında çalışılan konular:


– Davranış Bozukluğu
– Öğrenme Güçlüğü
– Okula Uyum Sorunları
– Okul Korkusu
– Ayrılma Kaygısı
– Okul Öncesi Dönem Sorunları

Tırnak Yeme
– Okul Dönemi Sorunları
– Ergenlik Dönemi Sorunları
Yeme Bozuklukları
– Sınav Kaygısı
– Boşanmış Aile
– Ders Çalışmaya Karşı İsteksizlik
– Özsaygı Sorunları
– Çekingenlik
– İçe kapanıklık
– Öfke Kontrolü
– Altını ıslatma

– Çalma Problemi
– Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
– İnatçılık Problemi
– Kardeş Kıskançlığı
– Konuşma Bozuklukları
– Korkular
– Otizm
– Parmak Emme
– Tikler
– Yalan Söyleme
– Öğrenme Bozuklukları

Oyun Terapisi alanında uzman bir merkeziz! Kurucumuz Uzman Klinik Fundem Ece, Bilginet Akademi’de online olarak Oyun Terapisi Eğitimi vermektedir.

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.