Seni öldürmeyen şey güçlendirir

Bundan seneler önce Nietzsche tarafından ifade edilen bizi öldürmeyen şey güçlendirir sözü dünya çapında birçok kişi tarafından hem bilinen hem de atıfta bulunulan bir alıntıdır. İnsan ırkı olarak hayatta bir mücadele ile karşı karşıya kaldığımızda bir başa çıkma mekanizmasına yöneliriz; ne olursa olsun. Ve bazıları için hayatlarında olup bitenlerle baş etme yolları başkalarının sözlerine dönmektir; başka birinin sesinde destek ve motivasyon bulmaktır. Friedrich Nietzsche’nin söylediği sözler bu anlamda çok güçlü. Bunun aracılığıyla birçok kişi etkilendi, ilham aldı; yola devam etmek ve pes etmemek içim cesaretlendirildi. Derinine indiğinde, bu alıntı, incinen birinin hayatında bir fark yaratabilir. Bu söz üzerine gerçekten düşünüldüğünde ortaya çıkan düşünceler ve fikirler anlamlı, hareketli ve motive edicidir. Birçoğu için, onları çeken bu sözlerdir.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Yaşam, deneyimlerimizden oluşan bir süreçtir. Acı ve ıstırap yaşam boyunca sabittir; başa çıkmayı öğrenmemiz gereken duygusal tedirginlik halleridir. 

Bu durumlarda başını dik tutmak, özgüvenli duruş sergilemek ve asla pes etmemek gerekir. Zor zamanlarda iyi tarafından bakılabilmeli, insanın içinde bulduğu zorlu konumdan neler kazanabileceğine odaklanması gerekir.  Çünkü yaşamı deneyimlerken bunlar kaçamayacağımız duygulardır. Ne kadar zor görünürse görünsün, geri adım atılmalı ve olumlu bir şey bulunmalıdır.

Bizi öldürmeyen şey güçlendirir hakkında görsel

Sorunlarıyla kafa kafaya yüzleşenler ve onları aşmaya çalışanlar, genellikle karşı taraftan daha güçlü çıktıklarını görürler. Deneyimlerinden ders alırlar ve hayatın önlerine çıkardığı her şeyle başa çıkmak için daha donanımlı hale gelirler. Öte yandan, sorunlarından kaçınmaya veya onlardan kaçmaya çalışanlar, genellikle zamanla daha da kötüye gittiklerini fark ederler.

Hayatınızda bir zorlukla karşı karşıyaysanız, onunla doğrudan yüzleşmekten korkmayın. Zor olabilir, ama sonunda kesinlikle buna değer. Sadece seni öldürmeyen şey güçlendirir.

Neleri Kontrol Edebilirsiniz?

Hayatla ilgili en zor şeylerden biri, çoğu zaman kontrolümüz dışında olmasıdır. Ne kadar plan yapmaya ve hazırlanmaya çalışırsak çalışalım, her zaman önümüze çıkan terslikler olacaktır. Bu sinir bozucu olabilse de sizi öldürmeyen şeyin sizi güçlendirdiğini unutmamak önemlidir.

Sıkıntı karşısında, pes etmek gibi hissetmek kolaydır. Ancak zor zamanları aşabilirseniz, diğer taraftan daha güçlü çıkacaksınız. Kendi mutluluğunuzun ve kaderinizin kontrolünün sizde olduğunu unutmayın. Kimsenin veya hiçbir şeyin bunu sizden almasına izin vermeyin.

Çözüm

Seni öldürmeyen şey güçlendirir sık sık söylenir. Bu, bazı durumlarda doğru olabilir, ancak her zaman yaşamak için en iyi şey değildir. Hayatta bizi hem fiziksel hem de duygusal olarak incitebilecek pek çok şey var ve bazen en iyisi onları zorlamaya çalışmaktansa onlardan uzaklaşmak. Hayat, kendimizi başkalarına kanıtlamaya çalışarak veya sürekli olarak sınırlarımızı test ederek zamanımızı harcamak için çok kısa. Bunun yerine kendimize ve sevdiklerimize bakmaya ve her günü en iyi şekilde değerlendirmeye odaklanmalıyız.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Merve Ayaz

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.