Çift Psikoloğu ve Çift Terapisi

Çift terapisi 1930’larda var olmaya başlayan fakat 1980’lere kadar popülerlik kazanamayan bir terapi çeşididir. İster çiftler arası yakınlığı arttırmak, ister iletişimi geliştirmek, ister birey olarak farklılıkları yönetmeyi öğrenmek, ister bir ihanetten sonra güven inşaa etmek istenirse, çift terapisi güçlü bir araç olabilir. Çift danışmanlığına yönelik çok çeşitli yaklaşımlar vardır ve uzmanlar, bireyler için doğru olanı seçmenin nihayetinde ilişki hedeflerine bağlı olduğunu belirtiyor.

Çift Terapisi

Eğer siz de çift terapisi düşünüyorsanız destek almak için yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Çift psikoloğu olan John Gottman ve Julie Gottman’ın Gottman Yöntemi Çift Terapisi, başarılı ve başarısız ilişkilerdeki davranış kalıpları hakkında neredeyse 40 yıllık bilimsel araştırmaların bulgularına dayanılarak oluşturulmuştur. Bu yöntem; eleştiri, hor görmek, defansiflik, duvar örme gibi alanları çözmeye yönelik odak alanları içerir. Ek olarak, bu yöntemin odaklandığı ve çiftleri ulaştırmak istediği sonuçlar genel olarak: ilişki geçmişlerini paylaşma, anlaşmazlık alanlarını keşfetmek, çeşitli tetikleyicileri tanımlama, paylaşılan değerleri keşfetmek ve çatışmayı yönetmeye yardımcı olacak özel araçlar edinme. 2018’de yapılan bir araştırma, çiftlerin 10 seans Gottman çift terapisi aldıktan sonra yakınlık ve genel ilişki kalitesi açısından önemli ölçüde daha yüksek puan aldığını gösterdi. 

 Çift Terapisi Türleri

Mueller’e göre, çift terapisine aşağıdakileri içerebilen sayısız yaklaşım vardır:

Duygusal odaklı terapi (EFT): EFT, siz ve eşiniz arasındaki bağı ve bağı geliştirmeye odaklanır. Terapist, kopukluk duygularına yol açan kalıpları anlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olur.

Gottman yöntemi: Bu yöntem, çatışma alanlarını ele almayı ve sizi ve partnerinizi problem çözme becerileriyle donatmayı içerir. Partnerinizle aranızdaki arkadaşlık kalitesini ve yakınlık düzeyini artırmayı amaçlar.

Ellen Wachtel’in yaklaşımı: Bu, ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmayı içeren güce dayalı bir yaklaşımdır. Suçlamak yerine kendini yansıtmaya odaklanır.

Psikodinamik çift terapisi: Psikodinamik terapi, birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizi ve eşinizi motive eden temel umutları ve korkuları araştırır.

Davranışçı terapi: Davranışsal çift terapisi (BCT) olarak da bilinen bu terapi biçimi, olumsuzluğu teşvik eden davranışları caydırırken, istikrarı ve memnuniyeti teşvik eden olumlu davranışları pekiştirerek davranışı şekillendirmeyi içerir.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT): Bilişsel davranışçı çift terapisi (CBCT) olarak da adlandırılan bu terapi biçimi, davranışı olumsuz etkileyen düşünce kalıplarını tanımlamayı ve değiştirmeyi içerir.

Çift terapistleri, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı terapi biçimlerinden teknikler ödünç alarak genellikle tedaviye entegre bir yaklaşım kullanır.

Bir çift terapistinin uygulayabileceği stratejilerden bazıları şunlardır:

Sizi tanımak: “Terapist sizi ve eşinizi tanıyarak bir güvenlik duygusu yaratır. Kendinizi ve eşinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizinle aktif ve işbirliği içinde çalışırlar” diyor Mueller.

Duyguları tanımlama: “Terapist, sizin ve eşinizin duyguları tanımlamanıza ve birbirinize kelimelere dökmenize yardımcı olur” diyor Mueller.

Geçmişi keşfetmek: Çift terapisi, bir ilişkideki korkularınızı, motivasyonlarınızı ve davranışlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğinden, geçmişinizi keşfetmeyi içerebilir. Ayrıca, hediyenizi etkileyen çözülmemiş çatışmaları ele almanıza yardımcı olabilir.

Çözümlere odaklanmak: Terapistiniz, sorunları çözmek, olumsuz davranış kalıplarını düzeltmek ve ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmak için sizinle ve eşinizle birlikte çalışacaktır.

Öğretme becerileri: Çift terapisi size ve eşinize öfke yönetimi, problem çözme ve çatışma çözme becerilerini öğretmeye yardımcı olabilir. Amaç, sizi ve ortağınızı, sorunlar ortaya çıktıkça bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak araçlarla donatmaktır.

Çift Terapisinin Faydaları:

“İnsanlar, partnerlerine ve kendi duygularına daha bağlı hissettiklerini, ayrıca ilişkide daha güvenli, kendiliğinden ve eğlenceli olduklarını bildiriyorlar. Mueller, “İnsanlar ilişkilerinde kendilerini daha güvende hissettiklerinde, hayatlarının diğer bölümlerinde daha iddialı ve maceracı olabilirler” diyor.

Çift Terapisi

Çift terapisinin sunabileceği bazı faydalar şunlardır:

Birbirinizi daha iyi anlayın: Çift terapisi, kendinizi ve eşinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. İkinizin de duygularınızı, umutlarınızı, korkularınızı, önceliklerinizi, değerlerinizi ve inançlarınızı ifade etmesine yardımcı olabilir.

İlişki sorunlarını tanımlayın: Terapistiniz size ve eşinize tekrarlayan çatışmalara, güven eksikliğine ve kopukluk duygularına yol açan sorunları belirlemede yardımcı olabilir, diyor Mueller.

İletişim becerilerini geliştirin: Terapi, sizin ve eşinizin birbirinizle iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Partnerinize saldırmadan veya suçlamadan kendinizi ifade etmenize ve neye ihtiyacınız olduğunu sormanıza yardımcı olabilir.

Çatışmaları çözün: Terapistiniz size ve eşinize sorunlarınızı çözmede ve çözmede yardımcı olabilir.

Arkadaşlığı ve bağlılığı güçlendirin: Çift terapisi, siz ve eşiniz arasındaki arkadaşlığı, bağlılığı, bağı ve yakınlığı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

İşlevsel olmayan davranışı sonlandırın: Terapistiniz işlevsiz davranışları belirleyebilir ve bunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Becerileri öğrenin: Çift terapisi, uzun vadeli bir terapi şekli değildir. Bunun yerine, sizi ve eşinizi yolda ortaya çıkan çatışmaları önlemenize ve yönetmenize yardımcı olacak becerilerle donatmayı amaçlayan kısa vadeli bir terapidir.

İlişki memnuniyetini artırın: Çift terapisi, siz ve eşiniz birlikte daha mutlu olmanız için ilişkinizin genel kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

    Özetle Romantik ilişkilerin zor bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz. Arabalar gibi, iyi çalışmalarını sağlamak için düzenli bakım gerektirirler. Bir sorun varsa, daha fazla komplikasyondan kaçınmak için hemen tamir ettirmek en iyisidir.Genellikle bazı temel bakım ve onarımları kendimiz yapabiliriz. Diğer zamanlarda, davranışsal çift terapisi ve lisanslı bir profesyonelin yardımı ilişki için en iyisi olabilir. Bu tür ilişki danışmanlığı, duygusal olarak bir çift arasındaki ilişki memnuniyetini ve çatışma çözümünü geliştirmeye odaklanır. Bir danışmanın nihai hedefi, sağlıklı bir ilişki kurmaya ve mevcut olabilecek sorunları çözmeye yardımcı olmaktır. Çift terapisi, çiftlerle çalışma konusunda klinik deneyime sahip lisanslı bir terapistin, çoğunlukla Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti (LMFT), romantik bir ilişkiye dahil olan kişilerin ilişkilerini anlamalarına, çatışmaları çözmelerine ve ilişkileri geliştirmelerine yardımcı olduğu bir psikoterapi türüdür. çeşitli terapötik müdahaleler kullanarak memnuniyet. Davranışçı çift terapisi uygulaması, terapistin teorik yönelimine bağlı olarak değişebilse de, tüm çift terapisi aşağıdaki genel unsurları içerme eğilimindedir: Belirli bir soruna odaklanma (ör. cinsel zorluklar, İnternet bağımlılığı, yakınlık, kıskançlık)

Terapistin, her bir bireyi ayrı ayrı ele almak yerine, ilişkinin kendisini tedavi etmesine aktif katılımı, tedavide erken dönemde çözüm odaklı, değişim odaklı müdahaleler, tedavi hedeflerinin net bir şekilde belirlenmesi çok önemlidir. Amerikan Evlilik ve Aile Derneği tarafından yürütülen araştırma, ankete katılan çiftlerin %97’sinden fazlasının çift terapisinden ihtiyaç duydukları yardımı aldığı sonucuna varmıştır. Ek olarak, çiftlerin %93’ü terapinin onlara çatışmayla başa çıkmak için daha etkili araçlar sağladığını söyledi.

Çift Terapisi

Çift Terapisinin Amaçları Nelerdir?

Çift terapisinde çiftlerin iletişimlerini güçlendirmeleri odak alınır. Terapist eşliğinde çiftlerin iletişim yollarını güçlendirmesi, çiftin motivasyonlarını harekete geçirmek, çiftlerin birbirlerini doğru anlaması, sorun yaratan tutumların değiştirilmesi ve problem yaşadıkları konulara çözüm üretebilmesi amaçlanmaktadır.

Çift Terapisine Neden Başvurulur?

Çift terapisine başvurmak için sorunlu bir evlilik yaşanması gerekmez.

İlişkide sürekli tatminsizlik, hayal kırıklığı, şiddetli kavgalar, tükenmişlik hissi, iletişimsizlik, çiftlerin birbirinden tamamen kopukluğu, çözümlenemeyen tartışmalar, cinsellik ve canlılığın azalması gibi problemler yaşayan çiftler cinsel terapiye başvurur.

Evlilik öncesi çiftlerin birbirine uygunluğu ve ilişkide yaşadıkları sorunları, gelecekteki evlilik hakkında oluşan kaygıları için çift terapisine başvurulur.

Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi, duruma göre değişebilmekle birlikte, genellikle 8-24 seans olarak yapılır. Çift psikoloğu çift terapisinde 90 dakikalık seanslar gerçekleştirir. İlk seansta çiftler seansa birlikte alınır. İhtiyaç duyulduğu takdirde ayrı olarak da görüşülür.

Eşiniz Çift Psikoloğu Konusunda İsteksizse Ne Yapmalısınız?

Çift terapisine gelmeyi eşiniz reddediyorsa, öncelikle onu anlamaya çalışıp zorlamamanız gerekir. Kısa bir dönem sonra bu fikrinizi eşinizle tekrar paylaşmanız doğru olacaktır.

Bir çift psikoloğuna gitme fikri kavga esnasında söylediğinde olumsuz etki yaratarak reddedilmesine neden olur. Terapiye gitme isteği uygun bir ortamda, çiftler sakinken ve en önemlisi karşı tarafı eleştirip suçlamadan söylenirse daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Eşlerden birisi terapi almaya ikna edilemiyorsa bu durumda isteyen kişi terapiye başlayabilir. Terapiye başlayan kişi bu süreçte ilişkideki rolünü görebilir, eşine nasıl yaklaşması gerektiği ve ilişkiyi nasıl geliştirebileceği konusunda bilgi edinir.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

CANSU AKMEŞE

EMİNE AY

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.