Hiperseksüalite Nedir? Seks bağımlılığı ve hiperseksüalite terimleri, ‘aşırı’ veya ‘kontrol dışı’ miktarda cinsel davranış sergileyen ve bunun sonucunda kendini kötü hisseden insanları tanımlamak için kullanılır. Bu terimler, aşırı cinsel fantezilerin, dürtülerin ve kişisel sıkıntıya neden olabilecek davranışların, sınırlı kontrolünü içeren cinsel davranışlara atıfta bulunur.

Eğer siz de hiperseksüalite konusunda destek almak isterseniz yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Hiperseksüel bozukluk, kişi tarafından yalnızca anlık tekrarlayıcı deneyimlerdir. İlişkilerde birbirini izleyen partnerleri içeren, tekrarlayan cinsel ilişkiler örüntüsü hakkında sıkıntı yaşayan bir kişiyi tanımlamak için kullanılmıştır. ‘Seks bağımlısı’ terimi genellikle, kendisi veya başkaları için kötü sonuçlara rağmen, cinsel eylemleri zorunlu olarak arayan bir kişiyi ifade etmek için kullanılır. Cinsel davranış, yaşamın normal, sağlıklı bir parçasıdır ve birçok insan birden fazla cinsel partnerle aktif olmaktan veya birçok farklı cinsel deneyim aramaktan hoşlanır. Aşırı cinsellik, bir kişi için önemli bir sıkıntıya neden olduğunda veya onu kendisine veya bir başkasına zarar verme riskiyle karşı karşıya bıraktığında bir sorun haline gelir. Kişi cinsel arzularının önüne geçemeyip birçok ilişki yaşadıkça zamanla ruhsal, zihinsel ve fiziksel sağlığında sıkıntılar yaşayabilir. Zamanla sorumluluklarını aksatan, kendisine yetememe gibi sorunlarla uğraşan bireyler, sosyal ilişkilerinde de bozulmalar yaşayabilir. Kişinin öz değerini kaybetmesiyle birçok ruhsal sıkıntı yaşaması da akabinde gelen sorunlardan biridir.

Hiperseksüalite, dünya genelinde kadınlarda %1 görülürken bu oran erkeklerde %3 dür. Dünya tarihi boyunca erkek egemen toplumda hiperseksüalite birçok erkek için övünç duyulacak bir durumdur. Biraz da bu sebeple seks bağımlılığı denildiğinde genelde erkekler akla gelir ve yapılan bilimsel çalışmaların çoğu erkeklerle ilgilidir. Seks düşkünlüğü veya cinsel doyumsuzluk erkeklerde satiriasis, kadınlarda nemfomani olarak isimlendirilir.

Hiperseksüalite

Hiperseksüalite’nin Belirtileri

Seks bağımlılığının belirtileri, bireylerde 6 aydan uzun bir süre çoklu ilişkiler yaşamasıyla ortaya çıkar. Kişiler, tutarsız ilişkilerini kontrol etmek için çaba gösterirler ancak bağımlılık haline gelen bu durumdan kurtulmak, ilk etapta çok da kolay değildir. Davranış hakkında yalan söyleme veya davranışı gizlemeye çalışma gibi çabalarda bulunma sık rastlanır. Bunun yanı sıra, bireylerin sağlıklı ilişkiler kurmada veya sürdürmede bir takım problemleri olabilir. Cinsel fanteziler, dürtüler veya davranışlarla meşgul olmak için harcanan zaman, diğer önemli yaşam aktivitelerini sürekli olarak engeller. İnsanlar üzüntü veya utanç gibi zor duygulardan kaçınabilir ve cinsel davranışlarda bulunarak geçici bir rahatlama arayabilir. Bu nedenle cinsel istek; depresyon, kaygı veya stres gibi diğer sorunları maskeleyebilir. Bunlar, bir başa çıkma mekanizması olarak kullanılabilirç

Hiperseksüel davranışın nedenleri henüz net olarak anlaşılamamıştır. Bununla beraber çocuklarda veya ergenlerde; travmatik deneyimler, stresörler veya akıl hastalıklarının bir sonucu olarak artan veya gelişimsel olarak uygunsuz, cinsel davranışlarda bulunabilirler. Çocuklarda hiperseksüalitenin standart bir tanımı bulunmamakla birlikte, cinsel istismara uğramış çocuklar artan cinsel davranışlar gösterebildiği ve yüksek riskli cinsel davranışların aile işlev bozukluğu ve sosyal stres gibi sosyo-demografik faktörlerle ilişkili olduğu bilinmektedir.

Seks bağımlılığı bir nevi alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi olup, kişinin tüm itibarını, saygınlığını, toplumsal statüsünü yok edebilir. Bir daha göremeyeceği insanlarla ilişkiler yaşayan kişiler, bir süre sonra yaptığından suçluluk duyar ve intihara kadar götürebilecek ağır depresyon yaşayabilir.

Kültürün hiperseksüalite kavramında oynadığı rolü göz önünde bulundurmak da önemlidir. Cinselliğe daha olumlu bakan kültürler, cinsel davranışı “aşırı” olarak değerlendirmeyen değerlere sahip olabilir. Hiperseksüelliğin görülme sıklığı sanıldığının aksine sosyoekonomik düzeyi düşük, az gelişmiş ülkelerde daha fazladır. Erkeklere oranla, kadınlarda seks bağımlılığının görülme sıklığı, sosyoekonomik refahı arttıkça bir o kadar artar. İnsanlar, sorun haline gelmeden, yüksek cinsel istek ve aktivite dönemleri yaşayabilirler. Bununla birlikte, bir kişi aşırı cinsellik yaşadığında, hayatını ciddi şekilde etkileyebilir. Kişi, seks ve ilişkiler konusunda gerçekçi olmayan beklentilere girebilir. Yaşanan doyumsuz ilişkiler, öz değeri etkilemesiyle, kişide utanç ve özgüvende azalmaya yol açar. 

Hiperseksüalite’nin Sebepleri

Hiperseksüalite’nin altında yatan sebeplerden biri de, çocukluk dönemi yaşadıklarıdır. Sevgisiz ve güvensiz ortamda büyüyen çocuklar, bu ruhsal ve bedensel sıcaklığı çeşitli partnerlerde ararlar. Tutarsızlıkla beraberinde gelen doyumsuzluk, onları aradıkları huzur ve mutluluğa ulaştıramaz. Genellikle ilişkileri çok kısa sürer ve seksüel eylem birinci plandadır. Bu yüzden ilişkilerinde duygusallığa yer yoktur. Bazı risk faktörleri de hiperseksüaliteye neden olabilir. Bunlar; bipolar bozukluklar, şimdi veya geçmişte yeme bozuklukları, madde kullanımı, bazı tetikleyici ilaçlar, beynin ön lobunda tümör veya yaralanmalar, cinsel istismar öyküsüne sahip olmak vb. 

Hiperseksüalite’nin Tedavisi

Seks bağımlılığı tedavisi, uzun ve zor bir durumdur. Bilinçdışında yatan ruhsal sorunu bulup, yeniden yapılandırarak dengeli bir ruh hali yaratma amaçlı, davranışçı, bilişsel, dinamik, varoluşçu ve gestalt terapi teknikleri bireyin özelliklerine göre uygulanır. Seks bağımlılığı ve aşırı cinsellik için olası tedaviler; kendi kendine yardım, psikolojik tedavi ve bazen ilaç tedavisinin bir kombinasyonunu içerir. Tedavinin amacı, sağlıklı cinsel aktiviteleri sürdürürken, cinsel dürtüleri yönetmenize ve aşırı davranışların azaltılmasına yardımcı olmaktır. Psikoterapi, zorlayıcı cinsel davranışlarınızı nasıl yönetebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olur. Psikoterapiler, bireysel olarak veya grupla sağlanabilir.

Esma Nur Seyidoğlu

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.