Gece korkan çocuk

Çocuklarda en sık ortaya çıkan korkuların başında gece korkuları gelmektedir. Uyku terörü adıyla da anılan gece korkuları bir çeşit uyku bozukluğudur. 2-6 yaş döneminde zihinsel ve duygusal gelişim sürecinin bir özelliği olarak bu korkuların ortaya çıkması normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu korkuların çocukların uyku düzenini bozması, anne-babaya bağımlılık düzeyinin artması gibi durumlarda, bu korkular artık normal gelişim süreci seyrinin dışına çıkmış olarak düşünülmektedir. 5 yaş öncesi çocuklar rüya ile gerçeği ayırt etmekte zorlanabilirler. Bu sebepten ötürü gece korkuları onlar için oldukça gerçekçi ve korkutucudur. Çocuklar, rüyasında gördüğü ya zihninde canlandırdığı olayları gerçek olarak algılarlar. Örneğin, rüyasında yatağının yanında bir kedi var ise, “Bak burada kedi yok.” demenizin ve göstermenizin 2-4 yaş arasındaki bir çocuk için anlamı yoktur. Çünkü kendisi biraz önce yatağının yanında bir kedi görmüştür ve o zaman orda bir kedi vardır.

Eğer siz de çocuklarda gece korkuları yaşadığınızı düşünüyorsanız destek almak için yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Gece Korkusu Yaşayan Çocuklarda Neler Gözlemlenir? 

 • Uykuya dalana kadar, anne ve babanın odasında kalmasını istemesi,
 • Uykudan korkarak uyanma, ağlama ve bağırma gibi tepkiler gösterme,
 • Kendi yatağında uyumayı reddetme,
 • Uyku saatinin yaklaşması ile birlikte hırçınlaşma,
 • Diğer belirtiler… (kalp çarpıntısı, terleme, gerginlik)

Gece Korkusuna Karşı Yapılması Gerekenler: 

 • Çocukların korku ve gerilim filmleri izlemesine izin verilmemelidir.
 • Gece lambasının veya kapının açık bırakılması, bir ihtiyacı olduğunda yanında olacağının söylenmesi çocuğun gece korkusunun giderilmesinde yardımcı olacaktır. 
 • Çocuğun korkuları hakkında onunla konuşmak, korkuları yokmuş gibi,  “korkulacak bir şey yok” gibi tutumlarla yaklaşmamak ve yaşadığı duygulara saygı duyulması gerekmektedir.
 • Çocuğun uykuya dalma zamanının yaklaşması ile birlikte çocuğu rahatlatacak, kaygısını azaltacak etkinlikler yapılabilir.
 • Eğer çocuğunuz gece uyanıp yanınıza gelir ve sizin yatağınızda kalmak isterse, onu kendi odasına götürmeli ve orada tekrar uykuya geçmesini sağlamalısınız. İlk önce onu rahatlatmalı, daha sonrasında kendi yatağında uykuya dalması için ona destek olmalısınız.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Ne Zaman Uzmana Başvurulmalıdır?

 • Yukarıda önerilen tutumları uyguladığınız halde gece korkuları aynı yoğunlukta ilerliyor ve sıklıkla devam ediyorsa,
 • Kâbuslar devam ediyor, çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesine engel oluyor ve günlük yaşam aktivitelerini etkiliyorsa,
 • Çocuğunuz uyku halindeyken çığlık atma, konuşma, çırpınma, uyanamama ve sizlerin varlığıyla rahatlayamama vb. gibi tepkilerin olduğu “gece korkuları” yaşıyorsa, en yakın zamanda uzman desteğine başvurmalısınız.

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.