Çocuklarda Mastürbasyon, Çocukluk Mastürbasyonu

Çocuklarda mastürbasyon veya çocukluk dönemi mastürbasyonu, çocuğun cinsel organını eliyle ya da herhangi bir nesneyle uyarması veya bir yere cinsel organını sürtmesidir.

Çocuklarda mastürbasyon genellikle 3-6 yaş arası ortaya çıkan, çocuğun cinsel organıyla oynaması durumudur. Bu süreçte çocuğun bedenini keşfe çıkması çok normal bir durumdur. Bu yaş grubunda alt bez kullanımı fazla olduğu için kaşıntı ve tahrişe neden olur. Bu sebepler mastürbasyonu çocuğa kendiliğinden öğretebilmektedir. Bir ilaç tedavisi yoktur. Uygun davranışsal müdahaleler yeterli olacaktır.

Eğer siz de çocuklarda mastürbasyon sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız destek almak için yüz yüze veya whatsapp görüntülü konuşma üzerinden ücretsiz 15 dakikalık ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Neden Biz?

Danışan, toplum ve eğitim odaklı çalışmalar yürüten multidisipliner bir merkez olan Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi Uzman Klinik Psikolog/Psikoterapist Fundem Ece tarafından kuruldu.

Danışmanlık ve psikoloji faaliyetlerimizle toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk, genç ve yetişkin bireylere, çift ve ailelere destek sunuyoruz.

Randevu talepleriniz için bizimle WhatsApp butonları üzerinden veya doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

👇

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Çocukların Cinsellikle Alakalı Sorular Sorması Normal mi?

Aslında çocuklarımızın cinsiyet ile alakalı soru işaretleri olması hiç de çekinilecek bir konu değildir. Çocuk, hangi gelişim aşamasında olursa olsun anne babaların bu sorularla karşılaşması çok normaldir.

Çoğu anne baba çocuğa üreme ve cinsel eğitimin verilmesi gerektiğini kabul eder fakat bu eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini bilen ebeveyn sayısı çok azdır. Aldığı yanıtlarla çocuk bedeni, cinsel gelişimi hakkında endişelerinden kurtulabilecektir. Anne ve baba da çocuğun sorduğu sorular sayesinde korkularının farkına varıp bilgilendirme yapar, çocuğu rahatlatır. Yeterli olmadığını düşündüğü takdirde bir uzmandan yardım almasını sağlamalıdır. Verilen olumlu tepkiler sonucu çoğu zaman anne baba çocuğun endişelerinin giderilmesinde yeterli olacaktır.

Çocuğum Cinsel Organıyla Oynuyor veya Bir Yerlere Sürtünüyor. Ne Yapmalıyım? 

Çocuklar cinsellikle alakalı meraklarını sadece sorarak belli etmezler. Yaşları ilerledikçe cinsel organlarının farkına varırlar. Kendine bir kere bile dokunmamış çocuk yoktur. Refleks olarak genital bölgesine dokunan çocuk haz duymayı keşfeder ve aynı hazzı yaşamak için tekrar tekrar dokunur.

Zaten çocuklar bir davranışı yerleştirmek için sık sık tekrar ederler. Bu haz yetişkinlerinkiyle kıyaslanmamalıdır. Çocuklar cinsel organlarını cinsel değil duygusal keyfin kaynağı olarak görürler. Bu eylem parmak emme gibi onları rahatlatır. 

Çocuklar boş kalıp sıkıldığında veya duygusal ihtiyaçları giderilmediğinde mastürbasyona meyil ederler. Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek uyaranlar bulunmaması, yeni bir kardeşin doğumu, anne baba arasındaki çatışmalar, kendini güvende hissetmeme veya aşırı kaygılı olma durumlarında çocuk mastürbasyonu bir kaçış yolu olarak görür.

Bazen genital bölgelerine dokunarak bazen de bir oyuncağa ya da yere sürterek bu davranışı tekrarlarlar. Çocuk sevildiği, önemsendiğini ve güvende hissettiğinde kendini rahatlatma ihtiyacı azalacaktır ve bu davranışlarda azalma görülecektir.

Peki ne yapmalıyız?                                                                                                                                                  ‘’yapma’’, ‘’ayıp’’, ‘’çek elini oradan’’ gibi söylemler çocuğun dikkatini daha fazla çeker.

Cinsel organıyla gereğinden fazla ilgilendiğini düşündüğünüzde ilgisini başka yere çekmeye çalışın. Parmak oyunu oynamak, bir hikâye anlatmak gibi. Yanlış bir şey yaptığını düşündürecek davranışlardan ve söylemlerden uzak durun. 

Çocuğunuz nerede ne sıklıkla ve ne zaman mastürbasyon yaptığının farkına varmayabilir. Siz fark ettiğinizde onu anlayışlı bir ses tonuyla bilinçlendirmelisiniz. Sonunda sarılmanız, ufak bir tebessümünüz çocuğunuzun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. 

Çocuğunuz bu davranışı uygunsuz ortamlarda sık tekrarlıyorsa küçük düşürücü, cezalandırıcı ve yargılayıcı ifadelerden kaçınmalı aynı zamanda başkalarının rahatsız olabileceğini belirtmelisiniz. Daha uygun zaman ve mekân tercihi yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Alternatif öneriler sunabilirsiniz. 

Çocuğun Mastürbasyon Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

 • Sık nefes alma
 • Terleme
 • Kızarma
 • Donuk bakış ve ritmik kasılmalar
 • Tekrar eden ileri-geri ya da dairesel hareketler
 • Dış ortamdan dikkati kendine çevirme
 • Uyarıları ve uyaranları fark etmeme gibi belirtiler görülebilir. Fakat bütün belirtiler mastürbasyona ait değildir. Kaşıntı tahriş gibi sebepleri de olabilir.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Çocuğun bu davranışı fark edildiğinde bu konuya sert tepki göstermemek
 • Çocuğu bu davranışı nedeniyle korkutmamak
 • Çocuğun mastürbasyon yaptığı fark edildiğinde bu işi kendi odasında yapmasını söylemek, kısa bir süre sonra yanına gidip işi sonlandırmasını sağlamak
 • Çocuğun dikkatini başka bir konuya yönlendirmek, onunla oyun oynamak

Ayrıca destek için bir çocuk psikoloğuna da ulaşabilirsiniz.

Nişantaşı Şubemiz

Pendik Şubemiz

Kadıköy Şubemiz

Elifnur Kapaklıkaya

Kaynaklar:

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_27595/cogepderg-23-59.pdf

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/825384

http://maviailedanismamerkezi.com/makale/

Sorumluluk Reddi: Söz konusu bu tür bilgiler Site’de yalnızca bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır ve doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyelerinin yerini almaz. Bu bilgiler hiçbir koşulda bir hastalığın veya fiziksel problemin tıbbi tanısını koymak için kullanılmamaktadır site üzerinden durumunuzla ilgili endişelerinizi ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bununla birlikte her durumda doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız gerekir.