Psikolog Tavsiyesi

İlk kez destek alıyor olsun veya yeniden psikolojik desteğe ihtiyaç duysun; bugün birçok danışan adayı, psikolog tavsiyesi için Google başta olmak üzere internet platformlarına başvurmayı terchi ediyor. Artık daha sıcak karşılansa da mahrem sayılabilen psikolojik danışmanlık konusunda bir yakınından ziyade internete başvurmak gayet anlaşılır bir durum. Bununla birlikte, doğru alan uzmanlara ünlü psikolog veya iyi psikolog şeklinde ulaşan bireyler için psikolog tavsiyesi açısından hangi kriterlerin önemli olduğunu vurgulayabiliriz.

Maalesef bir psikoloji bölümünden eğitim almadan terapi desteği sunma iddiasında olan kişiler bazen ikna edici olabilirken hem kendi itibarlarına, hem de alana zarar verebiliyor. Dünya Danışmanlık Merkezi olarak bu duruma işaret etmek için en iyi psikolog tavsiye kritleri klinik psikoloğun mesleki geçmişini ve eğitimlerini bilmekle başlar diyoruz.

Psikolog Tavsiyesi İçin Doğru Kriterler

  • Bir uzmanın “uzman klinik psikolog” unvanını alabilmesi için 4 yıllık “psikoloji” eğitimine ek olarak 2 yıllık yüksek lisans öğrenimini tamamlaması zorunluluk. Bundan emin olunuz. Sadece Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü eğitimi almış uzmanlar psikolog değildir.
  • Psikolojik destek söz konusu olduğunda ACT, BDT ve şema terapi gibi çeşitli terapi yöntemleri bulunuyor. Uzmanınızın üniversite ve yükseklisans eğitimleri dışında aldığı eğitim ve sertifikaları inceleyiniz.
  • Psikologların kendi terapi süreçlerini tamamlamış olması onlara başarılı psikolojik destek için gerekli objektifliği sağlar. Dünya Danışmanlık Merkezi, kendi terapi sürecinden geçmeyen uzmanlarla ilgili bir psikolog tavsiyesi yapmıyor.
  • Doğru desteğin insan ve toplumu anlamaktan geçtiğini düşünüyoruz. Sosyal fayda gözeten kurum ve uzmanların somut sosyal sorumluluk faaliyetlerinin mesleklerine de ayna tutacağını söyleyebiliriz.
  • Psikolog sizi olumlayan veya eleştiren bir makam değildir; size ışık tutar. Zaman içinde kendiniz ve çevreniz üzerinde düşünürken farkındalığınızın arttığını düşünüyorsanız destek süreci ve uzman size katkı sağlayabiliyor demektir.
  • Buradan hareketle terapist tavsiye değerlendirmesinde, önemli kriter güven ilişkisi kurabilmenizdir. Tüm kontrollerin ardından bu hissin oluştuğunu gözlemliyorsanız o uzmanla devam edebilirsiniz.
  • Online psikolog tavsiye değerlendirmesinde, psikoloğunuzla online seans deneyiminde teknolojik bariyere takılmamanız önemli. Online psikolojik destek bazen danışanın teknolojiyle arasının ne kadar iyi olduğuna ve psikoterapisting sanal ortamda seans sürecini ne derece etkin yönettiğine bağlı bir süreç oluyor.

Danışan Görüşlerimiz

Dünya Danışmanlık Merkezi için danışan mahremiyeti esastır. Ancak destek sürecinden çok memnun olan ve bunu açık şekilde ifade eden danışanlarımız görüşerinin de faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Tüm danışan görüşlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kadıköy, Nişantaşı ve Pendik şubeleriyle hizmet veren danışmanlık merkezimize psikolog tavsiyesi için ulaşabilirsiniz. Size en doğru yönlendirmeyi yapmak üzere 15 dakikalık ücretsiz ön görüşme imkanı sunuyoruz.

Bir psikolojik danışmanlık merkezi olarak danışanlarımızın psikolojik destek için bize en çok psikolog tavsiye, online psikolog tavsiye, aile terapisti tavsiye, panik atak psikolog tavsiye, anadolu yakası psikolog tavsiye, klinik psikolog tavsiye, terapist tavsiye talepleri için ulaştığını söyleyebiliriz.